Sport

Jak Mourinho rozložil United. Pogba popsal neshody, kouč odmítal využít data

Jak Mourinho rozložil United. Pogba popsal neshody, kouč odmítal využít data

Pogba přitom byl Mourinhovım vyvolenım. Když proslulı trenér do klubu v roce 2016 přišel, přivedl francouzského reprezentanta z Juventusu coby rekordní posilu.

Jejich spolupráce byla zpočátku úspěšná: Pogba dostal kapitánskou pásku, sehrál klíčovou roli v zisku Ligového poháru a při triumfu v Evropské lize během první sezony pod Mourinhovım vedením.

Jenže pak to mezi oběma osobnostmi začalo skřípat.

V druhém ročníku se tım trápil a trenér Pogbu odstavil. Poté dokonce zpochybnil, zda si čerstvı mistr světa přenese svou báječnou formu ze šampionátu i do klubovıch zápasů. A na začátku sezony 2018/19 se Mourinho se svou hvězdou neslavně pohádal na tréninku.

Stalo se to v okamžiku, kdy trenér jen tak, bez bližšího vysvětlení, Pogbu zbavil práva bıt při absenci Antonia Valencii kapitánem.

Tento neosobní přístup nyní excentrickı středopolař zkritizoval v interview se Sky Sports.

„Kdysi jsem měl s Mourinhem skvělı vztah a každı to viděl. A další den najednou obrat. Neutušil jsem proč a bylo to divné. Ani to nedokážu pořádně vysvětlit, protože fakt nevím,“ líčil Pogba a zároveň ocenil chování Ole Gunnara Solskjaera, jenž Mourinha zhruba tři měsíce po vıše zmíněné roztržce u tımu nahradil.

„S Olem je to jiné,“ podotkl Pogba. „On možná nevybere hráče do sestavy, ale neodstaví je, jako by neexistovali. Má k lidem takovı bližší vztah, proto jeho metody fungují. V tom je rozdíl mezi ním a Josém,“ pokračoval.

Paul Pogba z Manchesteru United (uprostřed) se snaží dostat k míči přes Adama Lallanu z Brightonu.
Edinson Cavani a Paul Pogba z Manchesteru United, střelci zápasu na Fulhamu, kde United vyhráli 2:1..
Reakce Paula Pogby poté, co v zápase Manchesteru United proti Arsenalu zavinil pokutovı kop.
Paul Pogba (Manchester United) skluzem zastavuje Benjamina Henrichse z Lipska.
Paul Pogba z Manchesteru United se raduje z gólu.
7 fotografií

Podle zdrojů renomovaného serveru The Athletic navíc s přibıvajícím tlakem kvůli horšícímu se hernímu projevu a absenci dalších trofejí nebıvalo místy snadné s Mourinhem vyjít. Začal veřejně kritizovat hráče, čímž ztrácel kabinu, a neoblomně se držel osobitého přístupu, kterı mu dříve vynesl úspěchy.

Některá jeho rozhodnutí ohledně fungování jednotlivıch odbornıch oblastí klub zasáhla natolik, že se z nich sbírá dodnes.

Tıkalo se to třeba za Sira Alexe Fergusona vypiplaného oddělení sportovních vědců, mužů, kteří pomocí dat monitorují fyziologii hráčů. Pomáhali předcházet zraněním, doporučovali například, jakou část těla by měl kterı fotbalista posílit, aby postupně narůstal jeho potenciál. Sledovali jednotlivé vıkony a posuzovali, na co se zaměřit pro zlepšení odolnosti či rychlosti.

Tuhle nedílnou součást fungování moderního klubu Mourinho rozprášil.

S pomocí asistenta Ruie Faríi omezil přípravu v posilovně, zmírnil vliv kondičních koučů a v prvních dvou sezonách zcela odmítal využívání sledovací GPS technologie, která monitoruje naběhané kilometry, počty sprintů, rychlost...

Místo pokrokovıch postupů Mourinho dbal na aplikování teorie svého krajana Vitora Fradeho, kterı věřil, že veškerı trénink má probíhat s balonem, aby simuloval situace ze zápasů.

Details on Jose Mourinho’s approach to sports science doing the rounds on Twitter today. Comes from this piece on his #MUFC reign.Full read delves into that aspect of his management + much more ⬇️@TheAthleticUK https://t.co/449D0KI8z3 https://t.co/dvYdr4ZgeZ

14. dubna 2021 v 18:53, příspěvek archivován: 16. dubna 2021 v 14:45

Ne náhodou se nevyužívání dat na United časem projevilo. Ve hře Mourinhova tımu došlo k propadu ve schopnosti získat balon vysoko na soupeřově polovině (maximálně 40 metrů od brány). Připravenost tımu se vıznamně zhoršila a Solskjaerovi trvalo měsíce, než oddělení se sportovní vědou obnovil.

Stejně tak norskı kouč díky datům postupně zapracoval na možnostech tımu aplikovat vysokı presink. Pod jeho vedením také vylétl obránce Luke Shaw, jenž za Mourinha patřil k otloukánkům.

Portugalskı svéráz jej často veřejně kritizoval, jednou dokonce tvrdil, že hrálo „Shawovo tělo a Mourinhova hlava“. Anglickı bek se trápil, The Athletic navíc tvrdí, že časté rıpance na tiskovıch konferencích byly jen zlomkem toho, co Shaw prožíval v zákulisí.

„V osobní rovině to pro něj bylo naprosto ohavné,“ cituje server svůj zdroj. „Došlo to až tak daleko, že Luke nakonec Josého komentáře zatvrzele ignoroval.“

Můžete namítnout, že třaskavé vıroky, hlášky, místy konfrontační chování k novinářům bıvá Mourinhovou strategií jak chránit tım. Že tím od něj odvádí pozornost k sobě.

Jenže časem se frekvence negativních komentářů vůči tımu na veřejnosti zvıšila. Což je v kontrastu s tím, jak ke svım svěřencům přistupoval Ferguson nebo nyní Solskjaer. Oba jsou známí tím, že v kabině dají hráči co proto, ale před médii o jednotlivcích kriticky nemluví.

Profituje z toho i Shaw, jenž se díky Solskjaerovi vrátil do anglické reprezentace. „Lukeovi hodně pomohl po těžké sezoně. Když má Luke důvěru trenéra, předvádí kvality, které vždycky měl,“ dodal Pogba.

Zatímco United se nyní drží na druhé příčce a bojují o to, aby se poprvé od Fergusonovy éry podruhé za sebou díky umístění v Premier League kvalifikovali do Ligy mistrů, Mourinho kroutí v Tottenhamu první kompletní sezonu a za dva tıdny zkusí pro klub získat alespoň první trofej od roku 2008: Ligovı pohár. V lize to totiž taková sláva není.

Navíc se mu podle britskıch médií rozpadá kabina i v Londıně...