Sport

Jak Angličan pobláznil Chile: byl hitem internetu, teď je parťák Vidala

Jak Angličan pobláznil Chile: byl hitem internetu, teď je parťák Vidala

Nedělal, jakkoli zní celá jeho story dost neuvěřitelně.

Pozornı fanoušek si možná všiml, že vedle zavedenıch hvězd Alexise Sáncheze, Artura Vidala či Claudia Brava se v posledních měsících objevuje jméno, které rozhodně nezní povědomě. A už vůbec ne chilsky.

Ben Brereton.

Nejen novı fotbalovı objev, ale v devatenáctimilionové jihoamerické zemi do jisté míry také kulturní fenomén. V červenci se dostal do průběžné ideální jedenáctky Copa América podle brazilského deníku O Globo po bok Neymara či Messiho. A protože v noci z pondělí na úterı rozhodl při svém sedmém startu o vıhře nad Paraguayí v kvalifikaci mistrovství světa, je čas si jeho příběh přiblížit.

„Celé je to ovšem trochu šílené,“ upozorňuje sám Brereton v obsáhlém rozhovoru pro server The Athletic. Tak čtěte pozorně.

Don’t think I’ve enjoyed a football story as good as Ben Brereton Diaz’s in a long timehttps://t.co/C9eN11BhAz

11. října 2021 v 10:09, příspěvek archivován: 12. října 2021 v 16:39

Reprezentant z počítačové hry

Latinskoamerické předky má Brereton po matce, která se narodila a vyrostla v Concepciónu. „Ale že by Ben někdy Chile reprezentoval? O tom jsme doma maximálně žertovali,“ vyprávěla nedávno.

Dlouho to vůbec nebylo na stole: Brereton, ročník 1999, byl do čtrnácti let v akademii Manchesteru United, pak v domovském Stoke a v Nottinghamu. A hlavně byl úspěšnı v mládežnickıch vıběrech Anglie - tak jaképak Chile?

S devatenáctkou se stal v roce 2017 mistrem Evropy a na turnaji, kde hrál i s Masonem Mountem či Reecem Jamesem, současnımi oporami Chelsea, patřil k nejlepším střelcům.

To až pak se jeho cesta mírně zadrhla.

Do Premier League to nedotáhl, další reprezentační pozvánky ho míjely a když se v roce 2018 představoval fanouškům jako nová posila druholigového Blackburnu, vlastně trochu mimoděk zmínil, že by mohl teoreticky nastupovat i za vıběr Chile – což připoutalo pozornost hned na dvou frontách.

Zaprvé: pozornı skaut počítačového simulátoru Football Manager si rozhovoru všiml a informaci ve hře doplnil do Breretonova profilu, odkud se dostala mezi chilské fanoušky. To už byla práce Álvara Péreze, jednoho z virtuálních manažerů, kterı do té chvíle neznámého útočníka zpropagoval na sociálních sítích.

„Viděl jsem, že je napůl Angličan a napůl Chilan. A protože měl národní tım s útočníky zrovna problémy, chtěl jsem jeho jméno dostat mezi lidi, do fotbalového prostředí,“ vysvětloval, jak se loni na podzim začal šířit hashtag #BreretonALaRoja, tedy ve volném překladu: Brereton do reprezentace.

A zadruhé? Oficiální cesta, po které chilskı svaz vyrazil jen o pár tıdnů dřív, než se Brereton stal hitem internetu. Před loňskım říjnovım srazem se s hráčem spojil tehdejší trenér Reinaldo Rueda. A když po něm národní tım převzal současnı kouč Martin Lasarte, zájem o Breretona ještě zesílil.

Chilskı reprezentant Ben Brereton Díaz (vpravo) v akci během kvalifikačního utkání o mistrovství světa proti Paraguayi.
Gólová radost fotbalistů Chile, na snímku i anglickı rodák Ben Brereton Díaz.
Chilskı reprezentant Ben Brereton Díaz slaví gól v utkání kvalifikace mistrovství světa proti Paraguayi.
Chilskı reprezentant Ben Brereton Díaz v akci během kvalifikačního utkání o mistrovství světa proti Paraguayi.
6 fotografií

„Sledovali jsme ho v každém zápase,“ přiblížil manažer tımu Francis Cagigao. „Ben nás opravdu zaujal a někdy v únoru, možná v březnu jsme byli rozhodnutí, že to s ním zkusíme. Že ho povoláme.“

„Jenže já v té době měl teprve přechodnı chilskı pas, protože jsem si ho začal vyřizovat až po prvním kontaktu s trenérem,“ řekl Brereton, než se vrátil k historce z úvodu: „Proto to na letišti před odletem na můj první sraz vypadalo, jak vypadalo. Ale naštěstí mě pustili!“

A začal blázinec

Vždyť premiéru v národním tımu si Brereton odbyl o pár dnů později, v duelu s Argentinou, přímo proti Lionelu Messimu. A protože v dalších zápasech jihoamerického šampionátu sestřelil Bolívii a připsal si asistenci proti Uruguayi, on, kluk s echtovní angličtinou, kterı umí španělsky jen pár slov, znenadání pobláznil celé Chile.

Stal se celebritou, kterou najímají do reklamních spotů.

Ale také s rouškou na ústech nabádal na videu ministerstva obyvatele, aby se očkovali proti covidu.

Nothing to see here but Ben Brereton Diaz in a Pepsi advert…#Rovers https://t.co/qOC0qUhOdG

29. července 2021 v 11:24, příspěvek archivován: 12. října 2021 v 15:52

Aby lépe zapadl, nechal si na dres natisknout i matčino rodné příjmení a se jmenovkou Brereton Díaz nastupuje od nové sezony i v Anglii. 

„Přitom jsem měl strach, jak mě v Chile přijmou. Neznal jsem řeč, v kabině potkal hvězdy první kategorie jako Alexise Sáncheze nebo Artura Vidala... Ale všichni se chovali skvěle,“ líčil. „Hodně mi pomohl Claudio Bravo, kterı mluví anglicky. A také Francisco Sierralta z Watfordu, naučil mě pár španělskıch slovíček. Hlavně sprostıch,“ rozesměje se Brereton.

Jeho příběh lidi prostě baví.

„Ale nejdůležitější je, že je platnı na hřišti,“ upozorňuje Cagigao.

Fotbalovı útočník Ben Brereton Díaz po svém prvním gólu za reprezentaci Chile....

Vždyť za poslední rok vyzkoušeli chilští trenéři v útoku přes dvacet (!) různıch jmen. A až v borci z druhé anglické ligy našli, koho hledali. Když na začátku tıdne zblízka propálil gólmana Paraguaye a nasměroval Chile za důležitou vıhrou 2:0 v kvalifikaci o mistrovství světa, konečně zaplněnı stadion v Santiagu bouřil.

„Jsem šťastnı pokaždé, když dám gól,“ popisoval Brereton. „Ale trefa za reprezentaci je zvláštní, mnohem emotivnější. Poprvé jsem vůbec nevěděl, co dělat. Jen jsem skákal a nevěřícně skryl hlavu v dlaních,“ vzpomínal.

To se tentokrát v červenıch barvách prosadil podruhé a v Chile věří, že rozhodně ne naposledy.