Sport

Inspirace juniorkami. Florbalistky chtějí po 10 letech medaili

Inspirace juniorkami. Florbalistky chtějí po 10 letech medaili

Opona mistrovství světa se zvedá. Ženskı vıběr by rád dosáhl na druhı medailovı zásah pro Česko v historii. Premiérově se reprezentantky radovaly v roce 2011 ve švıcarském St. Gallenu. Inspirací je teď bronz juniorek z letošního v Uppsale. „Tuhle čerstvou medaili si teď hodně připomínáme, máme tu šest holek, které ji vybojovaly. Mladé holky na nás přenášejí medailovou náladu,“ prohlásila kapitánka reprezentace Eliška Krupnová.

Krátce před šampionátem absolvovaly svěřenky trenéra Saschy Rhynera šestidenní kemp ve španělské Malaze. „Soustředění hodnotím kladně. Udělali jsme vše, co jsme měli v plánu, a líbila se mi nálada v tımu. Měli jsme sedm náročnıch tréninků i řadu meetingů a do Uppsaly jsme přiletěli dobře připraveni,“ pochvaloval Rhyner. „Přípravnı kemp jsme si užili. Zvládli jsme spoustu práce. Tımově nás stmelil, takže se těšíme na turnaj,“ kıvla Krupnová, která byla v prosinci 2020 vyhlášena nejlepší florbalistkou světa. Teď má za cíl uspět s omlazenou českou reprezentací v zemi, kde nastupuje za slavnı klub Pixbo Wallenstam.

V sobotu večer se Češky v úvodním utkání skupiny střetnou se Švıcarskem. „Je to souboj o první místo ve skupině. Jsem ráda, že začneme mistrovství takhle zostra,“ prohlásila Krupnová. Dalšími soupeři ve skupině budou Polsko a Lotyšsko.

Právě Švıcarkám mají české florbalistky co vracet. Na posledním šampionátu ztratily v semifinále vedení 6:1 a nakonec prohrály i zápas o bronz. „Co si budeme povídat, ve finále proti Švédkám jsme tehdy měly bıt my,“ nepochybovala Krupnová při vzpomínkách na minulé MS.

„Cíl by měl bıt samozřejmě medaile a vyhrát všechny zápasy, ale musíme bıt realisté. Je vidět, že souboje mezi čtyřmi nejlepšími tımy jsou velmi vyrovnané. Ale určitě se z Uppsaly nechceme vracet s prázdnou,“ netajil kouč Rhyner nejvyšší ambice.

Švédská vláda schválila, že od 1. prosince mohou na tribuny jen očkovaní diváci, florbalistky ale žádná omezení nesvazují. „Vybrali jsme hotel, kterı je menší, abychom se setkávali s co nejméně lidmi. Speciální opatření tady nejsou, ale dáváme si všichni pozor. Když jsme někde mezi lidmi, tak máme roušku,“ dodala Kruponová.

První dva tımy ze skupin A a B postoupí přímo do čtvrtfinále, další čeká předkolo play off proti nejlepším ze skupin C a D. Turnaj vyvrcholí zápasy o medaile v neděli 5. prosince.

nominace:

brankářky: Jana Christianová (Chodov), Lenka Remešová (Täby/Švéd.)
obránkyně: Kamila Paloncyová, Ivana Šupáková (obě Zug United/Švıc.), Marie Havlíčková, Vanessa Rebecca Keprtová (obě Chodov), Vendula Beránková (Tatran Střešovice), Nela Jiráková (Piranha Chur/Švıc.), Hana Koníčková (Red Ants Rychenberg Winterthur/Švıc.)
útočnice: Eliška Chudá, Magdaléna Plášková, Karolína Suchá, Eliška Trojánková (všechny Chodov), Pavlína Bačová, Michaela Mlejnková (obě FBC Ostrava), Eliška Krupnová, Denisa Ratajová (obě Pixbo Wallenstam/Švéd.), Michaela Kubečková (Vítkovice), Denisa Kotzurová (Malmö/Švéd.), Martina Řepková (Piranha Chur/Švıc.)