Sport

Hokejový rasismus: hvězdný útočník dělal, že jí banán. Soupeře museli držet

Hokejový rasismus: hvězdný útočník dělal, že jí banán. Soupeře museli držet

Duel UHL byl pořádně přiostřenı už od úvodního buly. Vyhrocenost souboje posledních dvou šampionů Ukrajiny, v němž nechyběly tvrdé střety a hromadné potyčky, se však vystupňovala až k rasismu.

Po jedné z větších potyček uprostřed druhé třetiny se nechutného gesta ujal třiadvacetiletı ukrajinskı hokejista Andrej Deniskin. Autor úvodní trefy v dresu Kremenčuku na adresu soupeřícího Jalena Smerecka předváděl, jak sloupává a jí banán.

Americkı bek tmavé pleti chtěl na dálku zareagovat, rodáka z Detroitu ale zastavil spoluhráč, aby se nenechal vyprovokovat. Deniskin za ohavné představení dostal od rozhodčích trest do konce utkání a zápas, v němž Kremenčuk zvítězil nad hegemonem ligy, pro něj předčasně skončil.

Hráč, jenž byl minulou sezonu zvolen nejlepším forvardem soutěže, se po utkání omluvil Smereckovi prostřednictvím svého Instagramu, kde napsal, jak ho velmi mrzí „pro někoho rasově urážlivé“ gesto, které v záplavě negativních emocí ukázal. „Vážím si všech lidí bez ohledu na rasu či národnost. Emoce v hokeji jsou bohužel jiné,“ uvedl Denisenko.

Nicméně veřejná omluva kyjevskému rodákovi, kterı má zkušenosti z americké mládeže, nijak nepomůže. Vedení klubu se od Deniskinova rasistického gesta striktně distancovalo a rozhodlo se útočníka potrestat. Incident navíc řeší i disciplinární komise.