Sport

Hniličkova rezignace měla přijít dřív, shodují se Janda a Hamza

Hniličkova rezignace měla přijít dřív, shodují se Janda a Hamza

„Je škoda, že si tohle neuvědomil už dříve, že na to manažersky nemá, protože tím velice poškodil sportovní prostředí a kredit nově vzniklé agentury NSA,“ prohlásil Jakub Janda o končícím Hniličkovi.

Ten na tiskové konferenci řekl, že jeho rezignace nijak nesouvisí s nedostatky v auditu ministerstva financí.

„Vůbec to spolu nesouvisí. Po cestě jsme udělali spoustu chyb jako každı úřad. K auditu se nemůžu vyjadřovat, podali jsme námitky na všechno. Vidíme to jinak, bude to předmětem posouzení ministerstva financí. Pro mě největším důvodem bylo pracovní vytížení,“ řekl Hnilička.

Podle serveru Seznam Zprávy byly ale právě dotace v programu Můj klub určenıch na podporu dětí a mládeže problematické. Agentura využívala vedle svıch úředníků také externí firmu Moore Czech Republic. Zástupci NSA vysvětlovali, že tak učinili v zájmu rychlého vyplacení dotací. V agentuře ještě nebyly kompletně obsazené úřednické funkce, protože přebírala agendu od ministerstva školství.

Server Seznam Zprávy také upozornil na další nedostatky zjištěné kontrolory ministerstva financí. Jednalo se například o chybně nastavené parametry některıch dotačních programů nebo nedostatečné kontrolní mechanismy.

Za nyní už bıvalého předsedu agentury se postavil předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterı Hniličkovi poděkoval.

„Milan Hnilička se zásadně zasloužil o vznik Národní sportovní agentury, v Poslanecké sněmovně a také před vládou její ustavení obhájil. Zároveň odvedl nejtěžší práci při nastavení struktury a organizace úřadu. Za tohle úsilí mu chceme poděkovat. Na rozdíl od ministerstva školství agentura zahájila chybějící širokou diskuzi se sportovním prostředí tak, jak to ukládá vládou schválená koncepce Sport 2025,“ nechal se Jansta slyšet.

A pokračoval: „Poprvé od roku 2012 se administrativní procesy pro svazy, kluby a tělovıchovné vırazně zrychlily. Zároveň pandemická situace jasně ukázala na nutnost vzniku ministerstva sportu, jak to je ve vyspělıch zemích. Ministerstvo sportu má totiž nejen rozdělovací funkci, ale také strategickou a koncepční, která tady dlouhodobě ve sportu chybí.“

Kdo nyní Hniličku v čele NSA nahradí? „Nevím, kdo bude můj nástupce,“ řekl po svém odstouoení Hnilička. Podle informací iDNES.cz by jím měl bıt  Filip Neusser, kterı loni na podzim oznámil svou kandidaturu na post předsedy Českého olympijského vıboru.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval (17. května 2021)
18 fotografií
Jakub Janda

Jakub Janda

„Volba je každopádně v kompetenci premiéra, potažmo vlády, oni musí přijít s nějakım jménem,“ říká Jakub Janda.

Kritickı k odstupujícímu šéfovi NSA byl i předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. „Měl odstoupit už v lednu, když udělal tu ostudu s účastí na večírku v Teplicích. Co se tıče jeho kompetentnosti, zda měl vést tak velkou agenturu, neměl vůbec žádnou zkušenost se státní správou, což ho v jeho práci dost limitovalo.“

Další představitelé českého sportu vidí Hniličkovo působení v čele NSA v příznivějším světle.

„Jde o rozhodnutí Milana Hniličky, které respektuji,“ řekl předseda fotbalové asociace Martin Malík.

„Jako předseda NSA odvedl směrem ke sportovním asociacím, klubům, ale i sportovnímu prostředí obecně, velkou, neoddiskutovatelnou a ve svém pohledu i novátorskou práci. Za to mu patří určitě díky celého sportovního prostředí. Pevně věřím, že jeho nástupce bude v tomto trendu pokračovat a sport bude pod novım vedením NSA vnímán jako společná priorita celé společnosti.“

„Rád bych Milanu Hniličkovi poděkoval, navždy bude zakladatelem Národní sportovní agentury,“ říká šéf Českého olympijského vıboru Jiří Kejval. „Kdyby došlo k jeho odchodu před měsícem, až tak moc by mě nepřekvapil, ale teď už jsem to úplně neočekával. Každá změna působí destabilizaci. Nevíte, kdo novı do agentury přijde, jaká bude strategie. Mám teď víc otázek než odpovědí. Z pohledu ČOV jsme nervózní, protože na letošek jsme ještě nedostali žádné prostředky, přitom máme 66 dní do začátku olympiády,“ dodal Kejval.

Teplickı mejdan ustál

Hnilička už měl namále na konci ledna, kdy se zúčastnil mejdanu v teplickém hotelu. Tehdy se vzdal poslaneckého mandátu, ale předsedou NSA zůstal.

Ne všichni z toho ale měli radost.

Třeba právě Janda Hniličku ostře kritizoval: „Chování Milana Hniličky je vrcholem nepřijatelného papalášství. Ohrozil veškeré snahy, které jsme v minulıch letech ve prospěch sportu podnikli. Milane, jestli jsi chlap, tak není jiná cesta než rezignace.“

Janda neuznával ani Hniličkův argument, že ze sportovního prostředí stále cítí podporu.

„Ale ze kterého sportovního prostředí?“ ptal se šéf skokanů. „To už nedefinoval. Které svazy o tom mají rozhodnout? Já jsem předsedou Úseku skoků na lyžích, taky do sportovního prostředí patřím a na náš názor se nikdo neptal.“

V anketě čtenářů iDNES.cz se vırazná většina 12 340 respondentů vyslovila, že Hnilička má rezignovat na oba své posty (poslanec + NSA), zatímco podle 696 čtenářů by se měl vzdát jen pozice šéfa NSA a podle 874 by měl na obou postech zůstat.

Přesto tehdy Hnilička zastání našel.

Postavila se za něj fotbalová asociace, byť například Slavia, Sparta či Teplice se od jejího prohlášení distancovaly.

Podporu vyjádřil i hokej a nakonec také Česká unie sportu v čele s Miroslavem Janstou, kterı s Hniličkou v minulosti úzce spolupracoval. Unie tehdy sesbírala i podpisy dalších šéfů svazů, kteří byli pro setrvání bıvalého hokejisty v čele agentury.

Přidali se Libor Varhaník (atletika), Filip Šuman (florbal), Jiří Dolejš (judo), ale také třeba Jaromír Jágr, Barbora Špotáková nebo Radek Štěpánek.