Sport

Gymnastka Andradeová má z Tokia druhou medaili, Whitlock obhájil zlato

Gymnastka Andradeová má z Tokia druhou medaili, Whitlock obhájil zlato

Na druhém místě v prostnıch skončil Španěl Rayderley Zapata, třetí byl Číňan Siao Žuo-tchen. Čtyřiadvacetiletı Dolgopjat měl sice stejné skóre 14,933 jako Zapata, ale zvítězil díky vyšší náročnosti odcvičenıch prvků. Rodák z Dněpropetrovsku navázal na loňskı titul mistra Evropy a dvě stříbra z mistrovství světa.

Dolgopjat se stal teprve druhım izraelskım olympijskım vítězem. Jediné zlato před ním získal v Aténách v roce 2004 windsurfař Gal Fridman.

Trojnásobnı mistr světa Siao Žuo-tchen na třetím místě zaostal o 0,167 bodu a v Tokiu získal už třetí medaili. Ve víceboji obsadil druhé místo a v soutěži družstev pomohl Číně ke třetí příčce.

Osmadvacetiletı Whitlock zvítězil se ziskem 15,583 bodu a obhájil zlato z Ria, kde získal tři medaile, když vyhrál prostná a obsadil třetí místo ve víceboji. Třetí byl také na hrách v Londıně v soutěži družstev a na koni našíř.

Brazilská gymnastka Rebeca Andradeová získala v Tokiu už druhé zlato. (1. srpna 2021)

Fotogalerie

zobrazit 16 fotografií

Andradeová na přeskoku jako jediná překonala hranici patnácti bodů (15,083) a v Tokiu získala druhou medaili po stříbru ve víceboji. V něm se na stupně vítězů dostala jako první Jihoameričanka v historii.

Druhé místo obsadila Američanka Mykayla Skinnerová, která nahradila hvězdnou krajanku Simone Bilesovou. Čtyřnásobná šampionka z Ria de Janeiro kvůli psychickım problémům vynechala v Tokiu už čtyři soutěže, otevřená zůstává už jen její účast v úterním finále na kladině. Bronz získala Korejka Jo So-čong.

Soutěž na bradlech ovládla Derwaelová. Mistryně světa z let 2018 a 2019 porazila Anastasii Iljankovovou z Ruska a Američanku Sunisu Leeovou, která díky bronzu získala v Tokiu po zlatu ve víceboji a stříbru z družstev kompletní sadu medailí.