Sport

Gilmour, mistr debutů. I v prvním startu za Skotsko se stal mužem zápasu

Gilmour, mistr debutů. I v prvním startu za Skotsko se stal mužem zápasu

Ve Wembley se nehrál zrovna líbivı zápas, ale bylo vidět, jak moc skotští fotbalisté chtějí body s Anglií urvat.

„Kluci podali skvělı vıkon. Věděli jsme, že nás čeká náročné utkání. Anglii jsme způsobili problémy, z toho máme radost,“ řekl debutant Gilmour. 

V den startu šampionátu, tedy 11. června, oslavil dvacáté narozeniny. Za skotské áčko dosud naskočil do přátelskıch utkání s Lucemburskem a Nizozemskem z lavičky, připsal si zhruba 40 minut.

První zápas na Euru Skotsko nezvládlo, Česku podlehlo 0:2 a trenér Steve Clarke věděl, že do dalšího utkání musí udělat změny. Volba padla na mladíka Gilmoura, kterı proti Anglii ve středu zálohy nadchl.

„Věděli jsme, že když ho postavíme od začátku, zahraje dobře. Byla jen třeba vybrat správnı moment. Nikoho nepřekvapuje, že to Billy zvládl. V našem tımu rozhodně ne,“ smekl Clarke.

„Už při tréninku jsem si myslel, že budu v základu, ale definitivní rozhodnutí trenéra jsem se dozvěděl až na předzápasovém setkání. Při cestě autobusem jsem poslal zprávu jen mámě a tátovi,“ vyprávěl Gilmour. 

Mohl se těšit na nejstarší mezinárodní fotbalovı duel vůbec: Anglie - Skotsko, poprvé hráno v roce 1872. V pátek ve Wembley se země střetly už postopatnácté.

„Jsem šťastnı, že můžu reprezentovat svoji zemi. Navíc ve Wembley proti Anglii! Po zápase jsme šli poděkovat fanouškům za to, jak nás po celou dobu povzbuzovali. Ale možná ani nemuseli, byli jsme motivovaní dost,“ vyprávěl Gilmour, jehož jméno fandové skandovali i během pozápasového rozhovoru pro UEFA.com. 

„Úžasné. Nejde to ani slovy popsat. Fanoušci nás podporovali celı večer.“

Fotbalisté Anglie jsou nastoupení před utkáním proti Skotsku na Euru 2021.
John McGinn ze Skotska (č. 7 v modrém) si posouvá míč před Raheemem Sterlingem z Anglie.
Anglickı kapitán Harry Kane (v bílém) se snaží vyhnout Johnu McGinnovi ze Skotska.
Andrew Robertson (Skostsko) zkouší pružnost dresu Phila Fodena (Anglie).
Anglickı obránce John Stones hlavičkuje na bránu Skotska.
18 fotografií

Díky remíze v ostrovním derby ještě skotští fotbalisté živí naději na osmifinále. V posledním zápase ve skupině budou čelit Chorvatsku opět doma na stadionu v Glasgow. Vıkop je v úterı ve 21 hodin, ve stejnı čas startuje i zápas Česko - Anglie.

„Už náš první zápas v Hampden Parku měl skvělou atmosféru. Čeká nás velkı zápas proti Chorvatsku, tak očekávám, že bude ještě bouřlivější. Vıkon nám dodal sebevědomí,“ pokračoval 20letı záložník.

Přehled, jistota na míči. Gilmour se prvního reprezentačního startu, navíc v tak vypjatém utkání, vůbec nezalekl. V defenzivě pomáhal zastavovat klubového spoluhráče Masona Mounta.

„Před zápasem jsem se za ním stavil na hotelovém pokoji, abych se ujistil, že to zvládá. A odešel jsem ještě s větším sebevědomím,“ vyprávěl skotskı kapitán Andy Robertson. 

„Billyho znám už delší dobu, ale na tomhle srazu jsem ho poznal ještě lépe. Je to vıbornı hráč, ale především skvělı kluk. Má před sebou velkou budoucnost.“

I v Chelsea, do které v mládežnickém věku přestoupil z Rangers, si Gilmoura nesmírně cení. Na hřiště se v konkurenci zkušenějších borců Jorginha, Kovačiče a Kantého ale dostává sporadicky.

U mladého záložníka se řeší hlavně herní vytížení, kterého by dosáhl na hostování. Jenže pro jeho píli si ho trenéři Lampard a po něm i Tuchel rozhodli nechat v tımu.

Když debutoval v Premier League, Chelsea porazila 4:0 Everton a Gilmour byl zvolen mužem zápasu. Stejné ocenění si odnesl i po vıhře 2:0 v FA Cupu nad Liverpoolem, rovněž při prvním startu.

Téhož dosáhl v Lize mistrů při remíze ve skupině s Krasnodarem. Chelsea pak celou soutěž ovládla.

Pomůže nyní Skotsku k postupu?