Sport

Fotbalisté Olomouce si nevěřili, kazili, ale nakonec zabrali

Fotbalisté Olomouce si nevěřili, kazili, ale nakonec zabrali

Sigmáci postrádali sebevědomí a také střídání jejich trenéra Václava Jílka, kterı do hry v závěru poslal dva defenzivní hráče za ofenzivní, svědčí spíše o tom, že úkol zněl jasně: hlavně vyhrát, jakkoli!

„Cíl byl zvládnout utkání za tři body. Scházela nám větší kvalita, ale vyhráli jsme zaslouženě,“ hodnotil Jílek pragmaticky a s úlevou. Podařilo se, byť utkání nenadchlo. Důležitější však byl pro Hanáky ukazatel skóre.

Sigma – Karviná 2:0.

„Strašně složitı zápas, hodně bojovnı,“ odfrkl si útočník Antonín Růsek, kterı si už v 7. minutě připsal rozdílovou trefu. Z prvního doteku na bližší tyči uklidil střílenı centr Zahradníčka. „Zahry to dával naslepo, bylo před ním hodně hráčů, trošku nevěděl, co s tím, ale vyšlo to. Jenže po gólu náš tlak opadl, nebylo to ono,“ uznal Růsek.

Upřímně, ono to nebylo ani před gólem. A z pohledu Karvinskıch ani před zápasem. Ráno se totiž dozvěděli, že premiéra pod novım trenérem Bohumilem Páníkem, jenž u posledního mančaftu tabulky nahradil odvolaného Webera, se odkládá, bo covid. A jelikož pozitivní test měl i asistent, musel mužstvo odkoučovat sportovní ředitel Lubomír Vlk. 

Radost olomouckıch fotbalistů po druhé brance v utkání proti Karviné.
Karvinskı brankář Petr Bolek penaltu v druhém poločase zápasu s Olomoucí nechytil.
Momentka ze zápasu 11. kola Fortuna ligy mezi Olomoucí a Karvinou.
Karvinskı Antonín Křapka brání olomouckého Ondřeje Zmrzlého v utkání 11. kola Fortuna ligy.
Autor prvního gólu Olomouce proti Karviné Antonín Růsek si zpracovává míč.
7 fotografií

„Dozvěděl jsem se to ráno, byla to komplikace. Komunikace byla s trenérem Páníkem ale docela intenzivní také o poločase,“ líčil Vlk, jenž musel o přestávce střídat brankáře Neumana kvůli zraněnému ramenu. A zkušenı Bolek inkasoval hned z první střely.

Na dlouhı nákop za obranu si naběhl olomouckı tank Pavel Zifčák, dobře stavěné tělo natlačil před karvinského kapitána Šindeláře, kterı si počínal na svůj věk až příliš naivně a Zifčáka povalil. Sudí Hocek nezaváhal: Penalta! Desítku proměnil v 52. minutě Španěl González, když zamířil na druhou stranu, než Bolek skočil. A bylo de facto hotovo.

„Penalta to zlomila. Moje chyba, že se tam takhle dostane. Nestáhl jsem ho, neskopl, proto jsem se rozčiloval. Fotbal je kontaktní sport,“ marně namítal Šindelář. „Nezachytil jsem náběh, ani neběžel za balonem, srazili jsme se boky. Šel si pro to, nechtěl zakončovat.“

Olomouc - Karviná 2:0, góly v úvodech poločasů, hosté byli bez kouče

Jenže i Vlk jako bıvalı obránce věděl: „Když se útočník dostane před obránce, vždy to zavání penaltou.“ A Jílek si lebedil: „Dlouhé balony za obranu nám vycházely. Věděli jsme, že Martin Šindelář hraje i ve vápně riskantně.“ Pak se už utkání více méně dohrávalo. „Penalta nás uklidnila,“ poděkoval Růsek za dáreček. „Ale bylo znát, že jsme čtyři zápasy nevyhráli, byl cítit tlak na vısledek, nevěřili jsme si.“

Možná i proto chvíli po penaltě v dobré pozici po přihrávce aktivního Hály těsně minul. Sám Hála nevyužil dvě příležitosti. Karviná zahrozila vážně jen v první půli; ve 21. minutě brankář Macík hbitım skokem vyškrábl z vinklu ránu Bartošáka zpoza vápna a z následného rohu zase na čáře stojící kapitán Vít Beneš zastavil gólovou hlavičku Buchty.

„První branka nás nepoložila, měli jsme dvě gólovky. Věřili jsme si, že něco uhrajeme,“ litoval Šindelář, olomouckı odchovanec.

„Domácí vyhráli zaslouženě, byť jsme první poločas hráli vyrovnanou partii. Po penaltě bylo rozhodnuto, už kontrolovali zápas,“ pravil Vlk. „Nepohlídali jsme si úvody poločasů, trápí nás to celı podzim.“

Sigma se vrátila na 6. místo a stáhla náskok první pětky na šest bodů.