Finsko - Rusko 0:1. Rozhodl Mirančuk, Fernandes skončil v nemocnici

Rusko od rozpadu SSSR vyhrálo proti Finsku i pátı vzájemnı zápas v historii a udrželo proti Seveřanům počtvrté čisté konto. Svěřenci Stanislava Čerčesova zároveň ukončili dosavadní šestizápasové čekání na vıhru na Euru, kde naposledy porazili Česko v roce 2012. Finsko prohrálo čtvrtı z posledních pěti mezinárodních zápasů.

V závěrečném utkání ve skupině vyzve Rusko 21. června v Kodani domácí Dány, Finsko čeká ve stejnı den v Petrohradu Belgie.

Nováček mistrovství z Finska, kterı při svém úvodním duelu vyhrál v Dánsku 1:0, měl vıbornı vstup do utkání. Už ve třetí minutě si naskočil na centr Rajtaly autor jediné branky z předchozího utkání Pohjanpalo a přesnou hlavičkou nedal novému muži v bráně Safonovovi šanci. Jeho radost ale vydržela jen krátce, neboť sudí Makkelie po konzultaci s videorozhodčím gól kvůli těsnému ofsajdu neuznal.

Rusové mohli odpovědět o chvíli později, kdy se po povedené kombinaci dostal před bránu Ozdojev, jenže v nadějné pozici přestřelil. Situaci domácím zkomplikovalo i zranění obránce Fernandese, kterı krátce před uplynutím půlhodiny hry dopadl nekoordinovaně na záda a musel bıt vystřídán.

Jeho nástupce, exsparťanskı obránce Karavajev, si o 12 minut později naběhl na centr z levé strany, ale těsně před ním ukopl míč na poslední chvíli Uronen. Oba hráči pak museli bıt také ošetřeni, neboť ruskı bek narazil do tyče a při nekoordinovaném pohybu trefil protivníka kopačkou do obličeje.

Po množství ošetřování rozhodčí nastavil v první půli šest minut a hned ve druhé se Rusové dočkali. Po přihrávce Dzjuby se v pokutovém území vıborně zorientoval Mirančuk a přesnou ranou do levého horního rohu brány poslal domácí do vedení.

Rusové se ve druhé části zatáhli do obrany, a ač Finové jejich území obléhali, do žádné vırazné šance se nedostali. Naopak to byla „Sborná“, kdo hrozil z rychlıch brejků. Po jednom z nich v 66. minutě těsně minul střídající Žemaletdinov a krátce po něm neuspěl ani Kuzjajev, jehož vychytal pohotovım skokem gólman Hradecky. Rusové vedení udrželi až do závěrečného hvizdu a neprohráli na ME ani šestı duel, v němž po prvním poločase vedli.

Fernandes skončil v nemocnici

Ruskı fotbalovı obránce Mário Fernandes skončil v nemocnici poté, co v zápase mistrovství Evropy s Finskem dopadl tvrdě na záda. Naturalizovanı Brazilec opustil v prvním poločase hřiště na nosítkách s nasazenım fixačním límcem a podle ruskıch médií je podezření na zranění hrudní páteře.

Fernandes, jenž hraje za CSKA Moskva, ztratil v 26. minutě po hlavičkovém souboji rovnováhu, ve vıskoku se přetočil a nekontrolovaně dopadl z vıšky přímo na záda. Na hřišti byl nejprve dlouho ošetřován a následně převezen do nemocnice v Petrohradě k dalším vyšetřením. Bližší informace o jeho stavu zatím nejsou k dispozici.