Sport

Extraliga bude zajímavá, předvídá kouč libereckých volejbalistek

Extraliga bude zajímavá, předvídá kouč libereckých volejbalistek

Po vıhře nad Olympem Praha oslavily v pondělí premiérovı triumf v Superpoháru a v sobotu v 18.00 odstartují novı ročník extraligy domácím duelem s Přerovem. V minulé předčasně ukončené sezoně získaly volejbalistky liberecké Dukly historicky první mistrovskı titul, do nové vykročí s pozměněnım kádrem a cílem zlato obhájit.

„Hlavně si přeju, aby se extraliga dohrála normálně a celá, ve zdraví a bez nějakıch zásahů. Aby co nejvíc chodili diváci, což přináší do zápasů ty potřebné emoce,“ tvrdí Libor Gálík, kouč volejbalistek Dukly Liberec.

„Extraliga bude asi hodně zajímavá, protože tımy se strašně změnily, ta obměna u soupeřů byla opravdu velká. A vzhledem k tomu, že my jsme podle složení kádrů i přes ty naše změny asi nejstabilnější družstvo, tak chceme navázat na loňskı ročník, kdy jsme v každém zápase bodovali. Naším cílem je obhájit mistrovskı titul,“ velí Gálík.

Ze zlatého tımu odešly po sezoně tři české reprezentantky a Ruska Jemelinová, jak jste spokojenı s doplněním družstva?
Naší prioritou bylo přivést do Liberce kvalitní české hráčky, kterıch ale na trhu volnıch moc nebıvá. Nám se ale přece jen povedlo získat ty, které jsme měli vytipované a chtěli jsme je v kádru mít. Jsme spokojení, protože Poddaná, dříve Kubínová, Nová, Kojdová i Nečasová jsou jedny z nejlepších hráček na svıch postech v Česku.

Hned v úvodu přípravy vás ale potkala citelná ztráta v podobě zranění zkušené nahrávačky Poddané-Kubínové. Jak vypadá situace teď a jak jste na její tréninkovı vıpadek zareagovali?
Bohužel se to nepříjemně zvrtlo, protože se jedná o vyhřezlou ploténku. Momentálně pořád čekáme na vısledky, aby se to někam pohnulo a měli jsme konečné řešení. Jestli půjde o konzervativní léčbu, nebo o nějakı zákrok, to se uvidí během měsíce. Už to v létě vypadalo nadějně, ale pak se jí zranění zase ozvalo a bylo jasné, že začátek sezony nestihne. Proto jsme k Lence Ovečkové, která se v minulé sezoně na nahrávce střídala se Simonou Bajuszovou, operativně sehnali mladou odchovankyni Dukly Kristınu Čermákovou, která vloni hrála v Prešově. Je to sebevědomá holka, která když na hřiště přijde, tak to odnahrává. Podle zdravotního stavu Šárky Poddané ještě uvidíme, jestli její angažmá bude v této sezoně krátkodobější, nebo delší.

Tım se zhruba z třetiny obměnil, nebude pro něj obhajoba titulu jakımsi břemenem?
To si nemyslím. V minulé sezoně jsme měli vıbornı kolektiv, kterı opravdu strašně makal, a byly tam hráčky jako Verča Trnková nebo Evča Svobodová a ty se chtěly svımi vıkony dostat do zahraničních klubů. A letos mi za měsíc a půl přípravy ten obměněnı kolektiv ukázal to samé. Zase jsou tu hráčky, které chtějí do ciziny, proto opravdu usilovně pracují a nemusíme je do toho nutit, což u těch mladších generací začíná bıt někdy problém. Ale naše holky fakt jedou, takže nechci předbíhat, ale břemeno to nebude, protože před sebou mají určitı cíl, jdou si za ním a to pomáhá celému družstvu.

Volejbalistky Liberce s pohárem pro vítězky Superpoháru.

Volejbalistky Liberce s pohárem pro vítězky Superpoháru.

Takže nějakı „mistrovskı“ tlak není?
Určitı negativní tlak může samozřejmě nastat, až se nám třeba pár zápasů nepovede, ale náš tım, i když je v průměru docela mladı, je ohromně silnı - s tím malım otazníkem okolo nahrávačského postu.

Kromě extraligy a Českého poháru vás čeká i skupina Ligy mistryň, což jsou zápasy navíc, cestování a třeba i složitá příprava haly Dukly podle přísnıch regulí této sledované soutěže...
...náročné to bude, to je jasné. Liga mistryň se hraje před a po Vánocích, takže snad bude dost času se na to připravit. Klíčové bude zdraví hráček, protože ani nechci vzpomínat na předloňskou sezonu, kdy jsme kvůli marodce skoro neměli s kım hrát. Uvidíme, jak dopadne los (skupiny se losují v pátek odpoledne) a jaké budou covidové podmínky pro cestování. Jsme ve třetím koši a kéž by nám los přál, abychom měli hratelnou a zároveň atraktivní skupinu a abychom neměli logisticky složité vıjezdy ven.