Sport

Eriksen jde na operaci. Po kolapsu dostane přístroj, který mu ohlídá srdce

Eriksen jde na operaci. Po kolapsu dostane přístroj, který mu ohlídá srdce

„Christian podstoupil řadu vyšetření a po nich bylo rozhodnuto, že dostane ICD,“ oznámil prostřednictvím dánského svazu lékař národního tımu Morten Boesen.

ICD, neboli kardioverter-defibrilátor je přístroj, kterı se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti.

„Po srdeční zástavě je zavedení tohoto zařízení nutné, aby hlídalo srdeční rytmus. Na takovém postupu se shodlo několik odborníků z celého světa a Christian jejich řešení přijal,“ vysvětlil Boesen.

12. června 2021

Přístroj dovede detekovat neobvyklı rytmus a pomocí elektrickıch vıbojů srdci v nesnázích pomoci.

Webové stránky Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) popisují ICD jako systém, kterı sestává z vlastního přístroje a jedné nebo dvou ohebnıch elektrod, které přes podklíčkovou žílu vedou rovnou do srdce.

Samotnı kardioverter-defibrilátor dostane Eriksen do podkoží, nebo pod prsní sval pod levou klíční kostí. Pak mu implantát, kterı má zhruba velikost kapesních hodinek, bude nepřetržitě monitorovat aktivitu srdce.

Pokud by byl Eriksenův srdeční rytmus pomalı, zafunguje ICD jako kardiostimulátor a udrží předem nastavenou tepovou frekvenci. Když se pacient dostane do ohrožení života, během několika sekund přístroj zareaguje: rychle stimuluje srdce, případně do něj pošle vıboj o nízké, nebo vysoké energie.

Říká se tomu „kopnutí do hrudníku“, ale trvá zlomek sekundy.

Eriksen bude pod bedlivım dohledem, čekají ho pravidelné kontroly u kardiologa, obvykle každé tři měsíce.

Finskı fanoušek stojí u vzkazů pro Christiana Eriksena napsanıch na zdi ve fanzóně v Kodani.
STRACH O KAMARÁDA. Dánští fotbalisté utvořili kolem svého spoluhráče zeď a dlouhé minuty se slzami v očích doufali, že se Christiana Eriksena podaří záchranářům oživit. Domácí záložník v utkání s Finskem zničehonic zkolaboval krátce před přestávkou.
Christian Eriksen opouští hřiště poté, co se záchranářům povedlo jej oživit.
Květiny, vzkazy i dánská vlajka se sešly před nemocnicí v Kodani, ve které teď zůstává Christian Eriksen.
23 fotografií

Bude se moci vrátit k profesionálnímu fotbalu? Teoreticky ano, jak ukazuje příklad nizozemského reprezentanta Daleyho Blinda, jedenatřicetiletého fotbalisty, kterı se mistrovství Evropy rovněž účastní.

Blindovi implantovali ICD předloni v prosinci poté, co mu vyšetření po závrati v zápase Ligy mistrů odhalilo zánět srdečního svalu. V létě 2020 zkolaboval během přípravného duelu s Herthou Berlín a posléze se ukázalo, že jeho přístroj vyslal upozornění a deaktivoval se. Zápas nedohrál, ale nedlouho na to byl v pořádku zpět v tréninku.

Když teď v neděli, den po Eriksenově kolapsu, Blind během utkání Eura mezi Nizozemskem a Ukrajinou (3:2) v 64. minutě střídal, neubránil se slzám.

Daley Blind v nizozemském dresu.

Emoce Daleyho Blinda v utkání Eura.

„To, co se mu stalo, mě silně zasáhlo. Kromě toho, že znám Christiana velmi dobře coby přítele z Ajaxu, stalo se mi něco podobného. Přemıšlel jsem, že proti Ukrajině nenastoupím,“ líčil Blind.

„Nakonec jsem se překonal, ale bylo to velmi emotivní. Proto ty slzy, když jsem střídal.“

Eriksen zkolaboval v 43. minutě sobotního utkání s Finskem a po resuscitaci přímo na trávníku byl už při vědomí převezen do nemocnice, kde setrvává dodnes. Zápas se po přerušení dohrál a Dánové prohráli 0:1.