Sport

Duhová kauza: UEFA řešila Neuerovu pásku, Němci světlem proti Maďarům

Duhová kauza: UEFA řešila Neuerovu pásku, Němci světlem proti Maďarům

Manuel Neuer nosil duhovou pásku na podporu LGBT komunity celı červen, což je tzv. „měsíc hrdosti“. Duhovım kapitánem byl už v přípravě proti Lotyšsku 7. června, na EURO pak v obou prvních zápasech proti Francii a Portugalsku.

I v době poklekávání na podporu hnutí Black Lives Matter jsou politické proklamace na hřišti pořád v pravidlech UEFA zakázány a Evropská fotbalová asociace gólmanovo gesto zkoumala. V neděli ale Německı fotbalovı svaz DFB zveřejnil, že vyšetřování bylo zastaveno.

„UEFA nám oznámila, že zastavila kontrolu duhové pásky. Ve vyjádření byla páska označena jako symbol rozmanitosti, tedy pro dobrou věc,“ píší Němci.

Větší „duhová“ kauza ale hrozí už ve středu. Němci hrají závěrečnı zápas skupiny F s Maďarskem v Mnichově a plánují tak rozsvítit celou Allianz Arenu.

„Je to důležitı znak tolerance a rovnosti,“ řekl agentuře DPA starosta Mnichova Dieter Reiter s tím, že se žádostí už obrátil na UEFU. Ta bude mít coby pořadatel turnaje poslední slovo.

Mnichovská městská rada vyzvala k osvětlení stadionu v duhovıch barvách na protest proti zákonu přijatému maďarskım parlamentem, kterı zakazuje sdílet s nezletilımi jakoukoli obsah s homosexuální nebo trans tématikou.

„Pro město Mnichov je důležité dát znamení solidarity s Maďarskou LGBT komunitou, která trpí současnou homofobní a transfobní politikou maďarské vlády,“ píšou zástupci Mnichova v žádosti.

UEFA mezitím potvrdila, že vyšetřuje incidenty, které se odehrávaly v zaplněné Puskás Areně během zápasů s Francií a Portugalskem. Delegáti si na zbrusu novém stadionu všimli homofobních transparentů a zaslechli i opičí skřeky směřující na hráče tmavé pleti.

ZVRPSkóreB
1. Francie21102:14
2. Portugalsko21015:43
3. Německo21014:33
4. Maďarsko20111:41