Sport

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

Česko první zápas baráže odehraje  na hřišti soupeře. A pokud postoupí, ve finále rovněž nastoupí venku.

I tak byl los pro národní mužstvo shovívavı.

Vyhne se největším favoritům Portugalsku a letošním evropskım šampionům z Itálie, které los svedl na jednu cestu. Jedna z fotbalovıch velmocí tak příští rok v Kataru bude chybět.

Češi byli pro los semifinále nenasazení, Švédsko mezi nasazenımi patřilo k nejpřijatelnějším protivníkům. A stejné je to i pro finále: Rusko ani Polsko nepatří k elitním zemím.

Češi i tak spíš pokukovali po Skotsko či Walesu, svım tradičním soupeřům z poslední doby. Obě ostrovní země byly mezi nasazenımi jako outsideři. Skotové vyzvou Ukrajina, Wales nastoupí proti Rakousku.

Češi skončili v kvalifikaci až třetí a do play off prošli jako jeden ze dvou vítězů skupiny Ligy národů spolu s Rakouskem.

Proto figurují mezi šesticí nenasazenıch, čili tzv. semifinále odehrají venku. O pořadatelích tří finále, závěrečnıch bojů, z nichž vzejdu zbylí tři evropští účastníci světového turnaje, rozhodne předem rovněž tento los.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého si můžou zopakovat kvalifikační bitvy s Walesem, jemuž podlehli 0:1 a doma s ním remizovali 2:2. V nedávné době se často potkávali také s jinım ostrovním celkem Skotskem: v červnu na jeho půdě na úvod Eura zvítězili 2:0, loni na podzim mu dvakrát podlehli Lize národů.

V osudí ovšem číhají větší hrozby. Evropští šampioni Italové, jimž Češi před turnajem v přípravě podlehli vysoko 0:4, či Portugalci, vítězové předchozího Eura, s kapitánem Cristianem Ronaldem.

„Z logiky věci by se každı nejradši vyhnul Itálii, mistrům Evropy,“ přiznal Tomáš Vaclík. „Ale třeba ve Skotsku jsme si to v červnu zkusili i před jejich fanoušky a vyhráli jsme. To by bylo určitě snazší než třeba Portugalci,“ přidal Jakub Brabec.

Zmíněné favority, fotbalové giganty, v kvalifikaci nečekaně předčili Švıcaři, respektive Srbové. Do baráže spadlo na poslední chvíli také Rusko, které ve finiši nezvládlo rozhodující utkání v Chorvatsku. A o postup na šampionát bude z pozice nasazenıch tımů bojovat rovněž Švédsko.

Play off, chcete-li baráž, se odehraje ve čtvrtek 24. a v úterı 29. března příštího roku.

Už se nehraje na dvojzápasy doma a venku, se vznikem Ligy národů se podoba baráže v Evropě změnila: z dvanácti účastníků dodatečnıch bojů si letenky do Kataru zajistí jen tři reprezentace.

Los rozdělí dvanáctku tımů do tří větví po čtyřech a následovat budou malá play off. Všechny zápasy se hrají na jedno utkání.

Česká reprezentace si v samostatné historii zahraje baráž o mistrovství světa potřetí a poprvé od roku 2005. Tehdy po dvou vítězstvích 1:0 vyřadila Norsko a vybojovala dosud jedinou účast na světovém šampionátu od rozdělení federace. Současnı kouč Šilhavı tenkrát dělal asistenta legendárnímu trenérovi Karlu Brücknerovi.