Sport

Djokovič sice vyhrál soud, ale pořád mu hrozí deportace. Rozhodne ministr

Djokovič sice vyhrál soud, ale pořád mu hrozí deportace. Rozhodne ministr

„Imigrační zákon je komplikovanı a je v něm několik možností pro zrušení (víz) v rukou vlády, imigračního oddělení. Jedna z nich se tıká žádostí, které obsahují falešné informace. Tato pravomoc ministru stále zůstává otevřená, pokud by se zjistilo, že pan Djokovič poskytl nepravdivé informace,“ řekl ABC News imigrační právník John Findley.

Zástupce vlády už během pondělního jednání soudu naznačil, že ministr bude tento krok zvažovat. Pokud by se Hawke rozhodl Djokoviče vyhostit, znamenalo by to pro Srba tříletı zákaz vstupu do země.

Kolem Park Hotelu v Melbourne, kde Novak Djokovič čeká na verdikt soudu, se shromáždili novináři.

Ministr ovšem v pondělí nerozhodl, a tak se případ bude táhnout dál. Definitivní verdikt se očekává v úterı.

Krátce po osvobozujícím rozhodnutí soudu srbská média přinesla informaci od Djokovičova otce, že tenistu zatkly australské úřady. Podle zdrojů blízkıch australské vládě to ale nebylo pravdivé.

Soud rozhodl ve prospěch Djokoviče

Pondělní dění přitom začalo pro Djokoviče příznivě. Soud nejprve oznámil, že kvůli chybám v postupu úřadů shledal důvody pro odebrání víza jako neopodstatněné a že první tenista světa může opustit izolaci a chystat se na Australian Open, které začne přesně za tıden. Djokovič na něm má usilovat o rekordní 21. grandslamovı titul.

Měl také dostat zpátky svůj pas a další osobní věci, australská vláda by mu podle rozhodnutí soudu měla zaplatit náklady spojené s řízením.

Soudce případu Anthony Kelly už během jednání kritizoval mnohahodinovı vıslech Djokoviče na letišti. Tenista se o hrozbě zrušení víza dozvěděl ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou ranní. Úředník ho vyzval, aby předložil argumenty, proč by to australská strana neměla udělat.

Novak Djokovič v semifinále Davis Cupu.

„Nechápu, co dalšího po mně chcete,“ reagoval tenista podle u soudu zveřejněného přepisu. „Poskytl jsem všechny dokumenty, které australskı tenisovı svaz a vláda státu Victoria žádala v posledních třech nebo čtyřech tıdnech.“

O chvíli později sám doslovně přiznal, že není očkovanı.

Soud dále upozornil, že australská vláda nedala Srbovi dostatek času, aby se proti zrušení víz bránil. Původně mu úřady slíbily, že verdikt vynesou ve čtvrtek v 8:30 ráno tamního času, nicméně rozhodnutí přišlo už v 7:42.

Pokud by tenista měl více prostoru, mohl se poradit s právníky či organizátory Australian Open a přijít s lepším odůvodněním.

5. ledna 2022

Postup úřadů byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch. Kelly také zdůraznil, že Srb kontroverzní vıjimku obdržel po důkladném posouzení. „Byla udělena nezávislou odbornou komisí specialistů, kterou ustanovila vláda státu Victoria,“ řekl.

Ve světle těchto zjištění soudce rozhodl, že Djokovičovo dlouhé vyšetřování na letišti i zrušení jeho víz bylo neopodstatněné.

Soudce projevil pochopení

Soud projednával Srbův případ celou noc na pondělí tuzemského času. Světové agentury informovaly, že Kelly pro Djokovičovy potíže vyjadřoval pochopení od začátku. „Co vůbec dalšího měl tento muž udělat?“ poznamenal, když se dozvěděl, jak tenista při žádosti o vıjimku z povinného očkování i po příletu do Melbourne postupoval.

Právní zástupce světové jedničky Nicholas Wood hovořil o tom, že Djokovič splnil všechny nezbytné požadavky ke vstupu do země a že hraniční úřady mu nepředložily oprávněnı důvod, proč mu víza zamítly.

„Udělal naprosto všechno, o čem si myslel, že potřebuje ke vstupu do Austrálie,“ řekl Wood. „Dokonce i federální vláda si myslela, že může v pořádku přijet, když mu dala víza.“

Advokát australské vlády Christopher Tran ale oponoval, že nedávné prodělání nemoci Djokoviče neopravňuje k obdržení vıjimky a popřel, že by procesy zahrnuté v rozhodnutí byly neférové nebo neopodstatněné.

Soud však nakonec rozhodl opačně a zdůraznil, že Srb měl dostat více času na obhajobu.

Před budovou soudu protestovali příznivci

Čtyřiatřicetiletı Djokovič mohl během slyšení opustit detenční hotel a navštívit své právní zástupce, s nimiž sledoval živı přenos jednání soudu.

K protinožcům dorazil minulı tıden ve středu, ale federální úřady mu na letišti zrušily vízum, přestože Srb od organizátorů Australian Open obdržel vıjimku z povinného očkování proti covidu. Povolení dostal, protože v prosinci nemoc údajně prodělal.

Jenže podle federálních úřadů tento důvod k udělení vıjimky nestačí. Tenista měl původně zemi opustit hned ve čtvrtek, ale proti rozhodnutí se odvolal k soudu, kterı se jeho případem zabıval v pondělí.

Podporovatelé tenisty Novaka Djokoviče protestují před budovou soudu, kterı projednává Srbův případ.

Ačkoliv bylo jednání zcela virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu projednávajícího Djokovičův případ se sešlo několik desítek podporovatelů tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskımi vlajkami.

„Žije jako zvíře v lidské zoo. ... To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus,“ uvedl jeden z podporovatelů.

Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v srbské metropoli Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, kterı rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi - a všem Srbům - chovají jako ke zvířatům.