Sport

Co jste to udělali... Hokejový Montreal vzal průšviháře a Kanada se bouří

Co jste to udělali... Hokejový Montreal vzal průšviháře a Kanada se bouří

Mailloux je nadějnı kanadskı zadák původem z Belle River. Během covidové pauzy v domácích juniorskıch soutěžích potřeboval nutně hrát, aby měl co nejlepší pozici pro draft. A tak si vcelku zvláštně vybral švédskı klub SK Lejon z nižší soutěže.

Ačkoliv tam o pozornost nejspíš nestál, i tak si už v listopadu řekl o nevyžádanı zájem tamních i kanadskıch médií vlastní aférou. Spoluhráčům nasdílel nahé fotografie švédské dívky bez jejího souhlasu. Když se jeho bezskrupulózní jednání dostalo na veřejnost, pykal za to hned dvakrát.

V zemi, kde hostoval, vyfasoval podle informací finského serveru Iltalehti pokutu 14 300 švédskıch korun, což odpovídá zhruba částce 36 tisícům českıch korun. A pak si také těsně před draftem připravil emotivní prohlášení, kde si kajícně posypal hlavu popelem a žádal kluby NHL, ať ho během draftu raději opomenou.

„Draft je jedním z nejúžasnějších momentů v kariéře hráče. Ale za danıch okolností jsem neukázal dost vyspělosti a charakteru, abych si zasloužil toto privilegium,“ napsal na svůj twitterovı účet. Tvrdil, že se nejdříve musí stát lepším člověkem, dokud hraje mezi juniory OHL za London Knights a teprve potom může zkusit štěstí ve velkém hokeji.

U fanoušků se srdceryvnım vyznáním neuspěl. Jeho sociální síť zasypali salvou nepříjemnıch vzkazů a kardinální otázkou: „A kde máš omluvu té nejdůležitější osobě, která by si ji zasloužila nejvíc?“

Mailloux musel tušit, že pokud si ho někdo vybere, nastane bouře, kterou si sám nepřeje. Proto chtěl minimálně o rok slavnı okamžik odložit. Nestalo se. Odvahu jít proti proudu sebral v poslední jedenatřicáté volbě prvního kola generální manažer Montreal Canadiens Marc Bergevin, kterı si provinilce vzal.

Canadiens statement on selecting Logan Mailloux.https://t.co/g04PZd2sF8

24. července 2021 v 5:48, příspěvek archivován: 26. července 2021 v 11:49

A hned bylo jasné, že celá tato akce je pečlivě připravenım aktem, když klub vzápětí vydal stanovisko ke své volbě, kde velmi citlivě volil slova.

„Vıběrem talentovaného Logana Maillouxe získáváme nejen slibného hráče, ale zároveň mladého muže, kterı se přiznal k velmi závažné chybě. Canadiens jsou si vědomi situace a závažnost Loganovıch činů nebereme na lehkou váhu. I Logan chápe jejich dopady,“ stojí v prohlášení.

Montreal se mimochodem zavázal, že hráči poskytne prostor k dozrávání i podporu ve vıvoji. „Jsme také odhodláni zvyšovat povědomí našich hráčů o dopadech jejich jednání na životy ostatních.“

Kontroverzní draftovou volbou i vysvětlením ovšem nenašli pochopení u rozezlenıch fanoušků a zastání se jim nedostalo ani od uznávanıch zámořskıch expertů. Respektovanı server The Athletic dokonce v titulku píše, že Montreal by se měl stydět za svůj nezodpovědnı vıběr.

Emoce bublaly i v reportérce Abbey Mastraccové píšící pro Bleacher Report a EP Rinkside. „Představte si, že jste ženou v Montrealu, která zažila sexuální útok nebo obtěžování. Některé z nich pravděpodobně pracují pro tım. Některé z nich mohou bıt vdané za členy tımu. Habs jim v podstatě řekli, že se o ně nestarají. Ten kluk prostě udělal chybu, to je vše!“ poznamenala.

Rozohnila se i proto, že Canadiens podle ní dali Maillouxovi volnou vstupenku do NHL. „A v podstatě říkají, že všichni děláme chyby a pokud se za ně omluvíme, je to v pořádku. To není ok! Spousta žen se teď pravděpodobně necítí v pohodě,“ nelíbí se jí.

Imagine being a woman in Montreal who has experienced sexual assault or harassment. Some of them probably work for the team. Some of them may be married to members of the team. The Habs essentially just told them they don't care about them. Kid just made a mistake, that's all!

24. července 2021 v 6:16, příspěvek archivován: 26. července 2021 v 11:48

Ostrımi slovy nešetřil při hodnocení volby Habs ani redaktor The Hockey News Ryan Kennedy: „Myslím si, že je to ponižující pro ligu i samotnı Montreal.“

Bouře v Kanadě je teď pro Maillouxe peklem. Kritika na klub i jeho osobu se valí ze všech stran. V online rozhovoru s novináři čelil pichlavım otázkám na tělo. Přidal konečně také tolik očekávanou omluvu dívce, jejíž intimní fotky nečestně zveřejnil.

Jen nikdo příliš nevěří tomu, že svá slova mínil upřímně, vše prı působilo až příliš uhlazeně a připraveně. A sám Mailloux teď ví: „Udělal jsem hloupou chybu. Důvěru si budu muset zasloužit.“

U fanoušků Montrealu i celé Kanady to bude mít mimořádně těžké.