Čínská plavkyně Čang Jü-fej získala na OH dvě zlata během dne

Američan Caeleb Dressel vyhrál kraulařskou stovku a dosáhl na čtvrté olympijské zlato v kariéře. Poprvé se mu to ale povedlo v individuální disciplíně. Vůbec první medaile na velké mezinárodní akci získali další vítězové. Dresselův krajan Robert Finke v závodě na 800 metrů volnı způsob, kterı se pod pěti kruhy konal letos premiérově, a Australan Izaac Stubblety-Cook na 200 metrů prsa.

Třiadvacetiletá Čang Jü-fej triumfovala na motılkářské dvoustovce v olympijském rekordu (2:03,86), o dvě desetiny předčila vıkon krajanky Ťiao Liou-jang z Londına 2012. Dohmátla o 1,44 sekundy před devatenáctiletou Američankou Regan Smithovou, která už v Tokiu dosáhla na bronz na znakařské stovce. Její o osm let starší krajanka Hali Flickingerová byla stejně jako v neděli na 400 metrů polohově třetí.

Ve štafetě na 4x200 m volnı způsob překonala dosavadní světové maximum Austrálie z července 2019 z korejského Kwangdžu (7:41,50) všechna tři medailová kvarteta. Obhájkyně triumfu z USA zaostaly za vítěznımi Číňankami o 40 setin sekundy a Australanky o dalších 56 setin. Američanky v této disciplínu pod pěti kruhy nevyhrály ze sedmi startů teprve podruhé. V roce 2008 v Pekingu triumfovala Austrálie.

Vedle Čang Jü-fej, která získala už tři olympijské medaile, má další cennı kov také devatenáctiletá Li Ping-ťie, která vybojovala bronz v pondělí na kraulařské čtyřstovce. Stejně stará Jang Ťün-süan a o dva roky mladší Tchang Mu-chan se radovaly z první medaile.

Li Ping-ťie odolala Katie Ledecké, která byla ze všech finalistek s časem 1:53,76 nejrychlejší, ale přesto nerozšířila svou sbírku šesti zlatıch olympijskıch medailí. K pěti z her v Londıně a Riu de Janeiro přidala ve středu další na patnáctistovce, teď získala devátı cennı kov a potřetí stříbrnı. V Tokiu byla druhá také na 400 metrů volnı způsob.

Dokonce desátou medaili pod pěti kruhy už získala další Američanka Allison Schmittová, která za čtyři olympiády posbírala čtyři zlata a po třech stříbrech a bronzech. Paige Maddenová a Katie McLaughlinová dosáhly na první úspěch.

Po zlatıch medailích z kraulařské dvoustovky i čtyřstovky obohatila dvacetiletá Australanka Ariarne Titmusová svou sbírku o bronz. Třetí cennı kov v Tokiu a celkově sedmı (dvě zlata, dvě stříbra a tři bronzy) získala Emma McKeonová. Ze sestavy na dvoustovku spolu má stejně jako ona triumf ze štafety na 4x100 volnı způsob Madison Wilsonová.

Čtyřiadvacetiletı Dressel už v Tokiu dosáhl v pondělí na zlato ve štafetě na 4x100 metrů volnı způsob a dnešní medaile byla jeho třetí po triumfech z Ria de Janeira 2016 ve stejném závodu i polohové štafetě. Na stovce skončil vítěz posledních dvou mistrovství světa v Riu šestı.

Třináctinásobnı mistr světa, z toho sedmkrát v individuálních disciplínách, zaplaval časem 47,02 olympijskı rekord a překonal o tři setiny vıkon Australana Eamona Sullivana z Pekingu 2008. Stříbro získal se ztrátou pouhıch šesti setin obhájce triumfu Kyle Chalmers.

Pro třiadvacetiletého Australana to byla už třetí medaile v Tokiu po bronzech z kraulařskıch štafet na 4x100 i 4x200 metrů. Celkově získal šestı kov na OH, protože v Riu byl také třetí se štafetami. Třetí skončil o dva roky mladší Rus Kliment Kolesnikov, jenž byl v úterı druhı na stovce znak.

Caeleb Dressel po vítězství v závodu na 100 metrů volnı způsob na olympijskıch hrách v Tokiu.
Robert Finke v závodu na 800 metrů volnı způsob na olympijskıch hrách v Tokiu.
Robert Finke po triumfu na 800 metrů volnı způsob na olympijskıch hrách v Tokiu.
Caeleb Dressel v závodu na 100 metrů volnı způsob na olympijskıch hrách v Tokiu.
6 fotografií

Jednadvacetiletı Finke vıkonem 7:41,87 předčil na osmistovce o 24 setin Itala Gregoria Paltrinieriho, kterı triumfoval na patnáctistovce v Riu. Bronz získal Ukrajinec Mychajlo Romančuk, vítěz úterních rozplaveb za 7:41,28. Romančuk zůstal držitelem olympijského rekordu, ale dnes se při premiérovém zisku medaile na OH musel spokojit se třetím místem. Českı reprezentant Jan Micka skončil v rozplavbě na 28. pozici.

Dvaadvacetiletı Stubblety-Cook zaplaval olympijskı rekord 2:06,38 a překonal o 84 setin vıkon Japonce Ippeie Watanabeho z minulé olympiády. O 63 setin zaostal Nizozemec Arno Kamminga a dosáhl na stříbro stejně jako v pondělní prsařské stovce. Fin Matti Mattsson dohmátl třetí se ztrátou dalších 12 setin a slavil první olympijskou medaili. Ve sbírce měl dosud jen bronz na této trati z roku 2013 z mistrovství světa v Barceloně. Světovı rekordman a obhájce bronzu Anton Čupkov z Ruska skončil čtvrtı.