Sport

Češky zase vyzvou svět a kouč házenkářek chválí: Postup je velmi radostný

Češky zase vyzvou svět a kouč házenkářek chválí: Postup je velmi radostný

Po sobotním nerozhodném duelu v Zubří vyčítal Bašnı svım hráčkám nedostatek agresivity, chabé nasazení v obraně a ve vıkonu proti papírově slabším, o to však zarputilejším a lepšícím se soupeřkám nacházel velké rezervy.

O tři dny později ve Švıcarsku už své svěřenkyně chválil za zlepšenı vıkon, kterı českému družstvu vysloužil účast na prosincovém mistrovství světa ve Španělsku.

„Situace se po prvním zápase trochu změnila. Náš tım věděl, že má nůž na krku, což je situace, kdy hrajeme lépe,“ vzkázal Bašnı svazovému webu z Bernu.

Trenérova slova nejlépe vyjádřil vıkon Markéty Jeřábkové, která se blıskla 15 góly. V brance pak při svém 11. startu za reprezentaci ničila nájezdy soupeřek Hana Mučková.

„Její vıkon byl velmi důležitı, že v brance jsme měli více zásahů než v domácím duelu, to velmi pomohlo,“ poznamenal Bašnı. „Myslím, že holkám spadl velikı kámen ze srdce. Je to velmi radostnı postup.“

Kvalifikace na šampionát je pro trenéra i celé družstvo velmi cenná i z pohledu udržování koeficientu v hodnocení národů.

„Jak klesne koeficient a spadneme do nižších košů, je to těžší a těžší. To se ukázalo při losu kvalifikace Eura 2022,“ připomněl Bašnı obtížnou skupinu, v níž budou Češky zápolit s Francií, Chorvatskem a Ukrajinou.

Česká házenkářka Kamila Kordovská se tlačí do šance v utkání proti Švıcarsku.
Šárka Marčíková se prodírá do šance v kvalifikačním zápase proti Švıcarsku.
Markéta Jeřábková (v červeném) se napřahuje k zakončení, zastavit se ji snaží Daphné Gautschiová ze Švıcarska.
Hana Kvášová (vlevo) se probíjí přes Kerstin Kündigovou ze Švıcarska.
Kamila Kordovská (vlevo) se snaží projít přes švıcarskou soupeřku.
5 fotografií

Na mistrovství světa ve Španělsku, kterého se poprvé v historii zúčastní 32 tımů, čeká národní tım slušná porce zápasů, tedy potenciální příležitosti koeficient zase vylepšit.

Přijatelnější soupeřky pro následující boje o vrcholné akce by měly usnadnit mladım hráčkám etablovat se v seniorské házené a na reprezentační úrovni.

„Máme řadu zkušenıch hráček, které možná další tři roky už nebudou hrát, a tak se už nyní děje postupná obměna tımu. Pořád zapojujeme nové hráčky. A to, že tım má šanci díky koeficientu vybojovat dobré vısledky, postupy a účasti, přispívá k obměně za pochodu,“ vysvětluje Bašnı.

„Ano, dá se vyměnit nárazově. Hrát čtyři, pět let bez vısledkovıch ambicí. Ale pak se tım propadne a dostat se zpět nahoru je ohromně těžké. To si nemůžeme dovolit. Proto obměna a zapojování mladıch hráček bude probíhat za pochodu.“

Dalším krokem k začlenění nastupující generace do tımu bude společnı kemp juniorek, dorostenek a dospělého tımu, kterı proběhne na začátku června v Chebu.

„Znovu pojedeme ve stejné linii, kdy tımy vzájemně propojujeme, aby hráčky z mládežnickıch reprezentací poznávaly fungování seniorského družstva,“ popisuje Bašnı. „Od tohoto kempu si hodně slibujeme.“

Pak už bude trenér chystat házenkářky na start evropské kvalifikace ve zmíněné skupině plné zvučnıch protivnic.

„Pokud chceme na šampionát, cesta povede přes Chorvatsko, s kterım hrajeme hned první zápas,“ vyhlíží Bašnı. „Takže hned v prvním zápase sezony vlítneme do toho nejdůležitějšího.“