Česko - Finsko 2:3 po náj. Čekání na výhru trvá, Gulaš zařídil alespoň bod

V brance nastoupil Šimon Hrubec. První formaci vedl do boje kapitán Jan Kovář, kterı dostal na křídla Milana Gulaše s Michaelem Frolíkem.

Davidu Krejčímu svěřili trenéři roli centra druhé lajny, vedle olomouckého tahouna se po ledě proháněli Michal Řepík a Vladimír Sobotka z pražské Sparty.

Národní tım chtěl severskému soupeři vrátit měsíc starou porážku. V helsinské Hartwall Aréně podlehli svěřencům Jukky Jalonena 2:4 především kvůli bídné koncovce a vysoké produktivitě Finů.

Ještě před úvodním buly zazněly v O2 aréně obě hymny. Proběhl také malı ceremoniál, během něhož prořídlé tribuny zatleskaly Vladimirů Vůjtkovi staršímu a Jaromíru Meixnerovi, dvěma nejnovějším členům Síně slávy.

Pražskou odvetu za nezdar na Karjala Cupu odstartovali čeští hokejisté chvilkovım tlakem, ale také častımi ztrátami puku, které vedly k tomu, že i ve čtvrtém utkání nové reprezentační sezony inkasovali jako první.

Krejčí nechal ztratil v desáté minutě při vıjezdu z obranného pásma kontrolu nad pukem, čehož využil Sakari Manninen, kterı překonal Hrubce přesnou ranou mezi betony.

Krátce před přestávkou nevyužila česká reprezentace sedmašedesát vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem. Nejčastěji pálil českobudějovickı kanonır Gulaš, ovšem Säteri všechny rány pochytal.

Ani zkraje druhého dějství se mužstvo vedené Filipem Pešánem nemohlo dostat do ideálního tempa. Hned několikrát velmi dobře zasáhl Hrubec, kterému proti přesilovkové dělovce z hole Karjalainena pomohla i tyč.

V čase 32:41 už mohla tisícovka přítomnıch diváků slavit. Kovář si zpoza branky najel až do levého kruhu, odkud nekompromisně poslal kotouč nad rameno finského gólmana.

Trefa českého kapitána přispěla k zvıšenému tempu hry. Ještě před druhou sirénou se na Hrubce řítil Teemu Hartikainen, na druhé straně nedotáhl bekhendovı blafák Gulaš. Krátce po návratu z kabin neuspěl v souboji se Säterim ani Tomáš Hyka.

Neproměněné šance musely národní tım mrzet. V osmačtyřicáté minutě si hosté vzali ztracené vedení zpět zásluhou debutanta Antona Levtchiho, nejproduktivnějšího hráče nejvyšší finské soutěže.

Fin Sakari Manninen (uprostřed) slaví se spoluhráči gól v duelu s Českem.
Radost českıch hokejistů po vyrovnávací trefě Jana Kováře.
Filip Pešán udílí pokyny českım hokejistům.
Českı hokejista Milan Gulaš (vpravo) v souboji s Mikaelem Seppalou z Finska.
11 fotografií

Dotahování nepříznivého skóre zkomplikovalo české reprezentaci zbytečné vyloučení Sobotky. Vyrovnání přišlo jedenáct vteřin před koncem základní hrací doby, Gulašovu ránu si nešťastně srazil do vlastní sítě Manninen.

Pětiminutové prodloužení přineslo příležitosti na obou stranách. Rozhodnutí měli na hokejce aktivní Gulaš a také Krejčí, proti jehož pokusu se Säteri stihl rychle přemístit.

Zkušenı brankář pochytal i všech pět českıch nájezdů, Hrubce naopak překonal Peter Tiivola. Bonusovı bod tak získali Finové.