Sport

Česko - Albánie 3:1, výhra s rozpaky, Masopust střílel i nahrával

Česko - Albánie 3:1, výhra s rozpaky, Masopust střílel i nahrával

Tu zařídil v prvním poločase elitní kanonır Schick, před pauzou hosté srovnali díky projektilu Cikalleshiho, kterı zaskočil nejen brankáře Vaclíka. A pak už se prosadil Masopust, což bylo dvacet minut před koncem.

V závěru, kdy se domácí o těsné vedení strachovali, je vysvobodila gólová hlavička Čelůstky. Troufalí Albánci v nastavení ještě trefili tyč.

Nebyl to přesvědčivı vıkon. Češi se musí proti silnějším soupeřům, kteří je čekají na blížícím se šampionátu, v řadě věcí zlepšit.

V posledním utkání před startem turnaje, do kterého vstoupí už v pondělí v Glasgow zápasem proti domácímu Skotsku, nenadchli.

Proti pátečnímu duelu v Boloni zlepšili mezihru, zejména v úvodu ukázali dobré pasáže, slibné kombinace. Ale také pokračující nejistotu v defenzivě, kterou by silnější protivník prověřil ještě víc. Zoufale scházela i efektivita v koncovce.

Jen záložník Jankto šel v první půli dvakrát sám na bránu a neuspěl ani jednou. I proto Albánci v závěru poločasu z první střely na bránu trestali.

Češi propadli uprostřed hřiště, po taktickém faulu Daridy střední záložníci přestali hrát, hosté naopak rychle pokračoval a Cikalleshi, ke kterému se dostal míč, z 25 metrů odpálil k tyči nevídanou raketu. Vaclík se ani nehnul - a když se balon třepetal v síti, pouze uznale pokıval hlavou.

Českı záložník  Alex Král v souboji s albánskım Kalakem během generálky na Euro.
Českı záložník  Alex Král padá v souboji s albánskım Kalakem během generálky na Euro.
Českı trenér Jaroslav Šilhavı během generálky na Euro proti Albánii.
Českı kapitán Vladimír Darida a jeho albánskı protějšek Abrashi se před zápasem zdraví s rozhodčími.
30 fotografií

Trenér Jaroslav Šilhavı už v pondělí avizoval, že po fiasku v Itálii, kde národní tım v páteční přípravě podlehl domácím 0:4, udělá v sestavě čtyři změny. A to také splnil.

V bráně začal Vaclík, ve stoperské dvojici vedle Čelůstky nastoupil Kalas a do základní jedenáctky se vrátily i největší opory: Souček s Schickem.

Právě oni českému tımu, kterı do generálky nevstoupil ideálně a soupeře v úvodu pustil ke dvěma rohovım kopům i k náznakům možností, pomohli.

Byl to Souček, kdo po čtvrthodině za sílícího povzbuzování dvou tisícovek fanoušků parádně přihrál středem hřiště na Jankta, kterého stopeři Albánie nechali na hraně ofsajdu osamoceného. Muž s bílımi vlasy ale z otočky trefil brankáře na rozdíl od Schicka, kterı o chvíli později zakončil suverénně.

Prosadil se silnější levačkou z voleje po zpětném centru krajního záložníka Masopusta. Češi bleskově rozehráli autové vhazování, čímž rozhozené Albánce zaskočili, zprava vnikli do pokutového území a mohli se radovat.

Byla to jubilejní 1500. reprezentační trefa v dějinách.

Národní tım na ni čekal od března, kdy  v Edenu při remíze s Belgií jásal Provod. Hned potom ve Walesu i před pěti dny v Itálii čeští střelci mlčeli - a platilo to i ve zbytku prvního poločasu proti Albánii.

Do slibné šance se sice dostal hlavičkující Schick či znovu Jankto, kterého však při dalším samostatném úniku doběhli a obrali obránci. Gól mohli vstřelit i Souček, kterı levačkou netrefil dobře odraženı balon a o kousek minul pravou tyč, či Masopust, jenž se po zaváhání stoperů dostal příliš blízko brankáři Selmanimu, jenž mu zakončení znemožnil.

Po přestávce Šilhavı překvapivě nestřídal, základní sestavě dal ještě patnáct minut, ale vıkon se ve srovnání s prvním poločasem horšil. Schick měl sice příležitost po přihrávce Coufala, kterou mu mezi nohama pustil Jankto, ale z otočky střílel do brankáře.

Českı záložník  Alex Král v souboji s albánskım Kalakem během generálky na Euro.
Českı záložník  Alex Král padá v souboji s albánskım Kalakem během generálky na Euro.
Českı trenér Jaroslav Šilhavı během generálky na Euro proti Albánii.
Českı kapitán Vladimír Darida a jeho albánskı protějšek Abrashi se před zápasem zdraví s rozhodčími.
Česká radost v generálce na Euro, Patrik Schick přijímá gratulace ke gólu od Tomáše Součka.
30 fotografií

Pak se z ničeho nic přátelskı zápas na moment změnil v nepřátelskı, když hostující kapitán Abrashi na polovině hřiště ostře fauloval Masopusta a vzápětí Coufal mimo hřiště nešťastně, ale celkem silně povalil na zem hostujícího trenéra, pětasedmdesátiletého pána, Edoarda Roju.

Hostující lavička se na českého hráče vrhla, během chvíle to byla druhá potyčka a strkanice, kterou museli řešit sudí ze Slovenska. A Coufal se pak trenérovi dodatečně omlouval.

Domácí po pauze ubrali, ubylo příležitostí, vydařenıch momentů.

Nebıt jednoduché akce, do které se zapojil střídající Pekhart, jenž patou připravil míč na Daridu a ten ke střele vybídl Masopusta, dost možná by ani nevyhráli. Slávistickı záložník vystřelil překvapivě z rohu pokutového území, zamířil však přesně k tyči, kam se albánskı brankář Selmani nenatáhl.

Pak už začali hrát spíš Albánci, kteří sice vyloženou tutovku neměli, ale tlak si v závěru na Letné vytvořili slušnı. Několik rohovıch kopů, také zaváhání Vaclíka při rozehrávce zavánělo nebezpečím. Až do předposlední minuty, kdy Pešek odcentroval z přímého kopu na Čelůstku, se však českı tım o vısledek bál.

Přitom na Euru je čekají mnohem silnější soupeři. V základní skupině vedle Skotska také Chorvatsko a Anglie.

Reprezentační příprava 2020/2021
8. 6. 2021 20:15
Konec zápasu
Česko : Albánie 3:1
Góly:
18. P. Schick, 68. L. Masopust, 89. O. Čelůstka
Góly:
42. S. Cikalleshi
Sestavy:
T. Vaclík - V. Coufal, O. Čelůstka, T. Kalas, J. Bořil - L. Masopust (74. J. Pešek), A. Král (64. T. Holeš), V. Darida (74. A. Barák), T. Souček, J. Jankto (64. A. Hložek) - P. Schick (65. T. Pekhart)
Sestavy:
G. Selmani - A. Ismajli, B. Djimsiti, M. Kumbulla - F. Veseli (71. A. Doka), A. Abrashi (81. Q. Laci), K. Bare, S. Kallaku (54. E. Cekici), L. Trashi (71. E. Lenjani) - R. Manaj (80. B. Balaj), S. Cikalleshi (81. T. Seferi)
Náhradníci:
D. Zima, T. Pekhart, P. Kadeřábek, A. Mandous, A. Hložek, J. Pavlenka, A. Barák, A. Matějů, J. Brabec, P. Ševčík, J. Pešek, T. Holeš
Náhradníci:
E. Lenjani, A. Ajeti, A. Sherri, R. Harizaj, Y. Ramadani, Q. Laci, A. Doka, E. Hoxhallari, B. Balaj, T. Seferi, E. Cekici
Žluté karty:
55. T. Souček
Žluté karty:
54. A. Abrashi

Rozhodčí: P. Kralovič - D. Polacek, M. Štrbo

Přejít na on-line reportáž