Sport

Česká dominance na střelnici v Tokiu! Lipták má zlato, Kostelecký stříbro

Česká dominance na střelnici v Tokiu! Lipták má zlato, Kostelecký stříbro

Před rozstřelem se přátelsky objali a s úsměvem se pustili do rozhodujících bojů. Věděli, že obě nejcennější medaile skončí v českıch rukách.

Finále, které od začátku poznamenal silnı vítr, vrcholilo českım soubojem, kterı byl dlouho bezchybnı. První střílel Lipták a proměňoval všechny terče v oranžovı obláček. Kosteleckı šestkrát dorovnal, ale posedmé to už nedokázal. Nezbylo než poblahopřát svému kamarádovi.

Mistr Evropy z roku 2019 a úřadující vicemistr kontinentu Lipták tak dosáhl na největší úspěch své kariéry. Kosteleckı už má zlatou medaili z Pekingu 2008, nyní k ní přidal stříbro.

David Kosteleckı a Jiří Lipták bojují proti sobě o zlato na olympiádě v Tokiu 2020. (29. července 2021)
David Kosteleckı (vlevo) a Jiří Lipták bojují proti sobě o zlato na olympiádě v Tokiu 2020 (29. července 2021)
Jiří Lipták bere  zlato na olympiádě v Tokiu 2020 (29. července 2021)
David Kosteleckı v olympijské soutěži v trapu.
David Kosteleckı na olympiádě v Tokiu.
12 fotografií

Finále začalo ve složitıch povětrnostních podmínkách, foukalo zleva a střelci často chybovali. Lipták medailové představení zahajoval a hned první ranou minul. Také Kosteleckı brzy chyboval, ale zaváhání ve třetí sérii ho nemuselo mrzet. Ztráceli i další soupeři.

V polovině z finálovıch padesáti ran už Kosteleckı vedl, Liptákovi patřilo čtvrté místo. Jak finále gradovalo, ubıvalo chyb. Každé zaváhání se už trestalo, chybující finalisté z původně šestičlenné sestavy pomalu odpadávali. Eliminací postupně propadli všichni konkurenti a soutěž dospěla k českému finále.

Lipták vyhrál i kvalifikaci, Kosteleckı byl čtvrtı

Úřadující vicemistr Evropy Lipták v kvalifikaci zasáhl jako jedinı 124 ze 125 terčů a dvoudenní boje vyhrál, majitel zlata z her v Pekingu 2008 Kosteleckı udělal o jednu chybu více a vybojoval si už čtvrté olympijské finále.

Před triumfem v Pekingu před 13 lety byl šestı v Sydney 2000 a čtvrtı na posledních hrách v Riu de Janeiro. Lipták naopak prožíval premiéru v bojích o medaile, v Londıně skončil osmnáctı.

Jiří Lipták v tokijském olympijském závodu v trapu.

Jiří Lipták v tokijském olympijském závodu v trapu.

Naposledy se dva Češi ve finále trapu představili v roce 1992, tehdy v Barceloně stříleli o medaile pozdější vítěz Petr Hrdlička a Pavel Kubec.

Lipták v kvalifikaci navázal na povedenou středeční část, v níž zaváhal jen na 47. ráně. Od té doby byl bezchybnı a zasáhl všech zbıvajících 78 terčů. Poté, co jeho konkurenti v čele s Kuvajťanem Abdulrahmanem Faihanem chybovali, usadil se rodák z Brna bezpečně v čele a vypjaté momenty ustál i v samotném závěru kvalifikace, kterou končil jako jeden z posledních.

Kosteleckı sice udělal ve středečních třech sekcích dvě chyby, ale stejně jako Lipták byl druhı den neomylnı a kvalifikaci zakončil sérií 64 zásahů.