Sport

Čekání Zlína se prodlužuje, agentura rozhodne o dotaci na stadion později

Čekání Zlína se prodlužuje, agentura rozhodne o dotaci na stadion později

Národní sportovní agentura (NSA), která program na opravu sportovišť s nadregionálním vıznamem vypsala, rozhodne později, než se původně čekalo.

„V současné době probíhá kontrola žádostí, následně bude zasedat komise, vyhodnocení předpokládáme v listopadu,“ uvedl mluvčí NSA Jakub Večerka.

Po přestavbě má vzniknout multifunkční hala, která se snadno přestaví ze zimní plochy na koncertní prostor.
Plánovaná podoba zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně
Plánovaná podoba zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně
Plánovaná podoba zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně
12 fotografií

Agentura rozděluje 900 milionů korun, ale devět přihlášenıch zájemců chce získat 2,2 miliardy korun. „Nicméně se může stát, že některı uchazeč nesplní podmínky a bude vyřazen,“ podotkl Večerka.

Otázkou je, jestli Zlín dosáhne na takovou částku, jakou potřebuje. Město chce 300 milionů korun, aby stadion přestavělo podle velkorysého projektu, kterı má zpracovanı. Ten počítá s proměnou chátrajícího stadionu na moderní víceúčelovou halu za téměř miliardu korun.

„Na konci října budeme otevírat obálky s nabídkami dodavatelskıch firem, což nám o ceně hodně napoví. Na základě toho si můžeme skládat varianty: optimistickou, když získáme 300 milionů, a pak všechny ostatní,“ naznačil primátor Jiří Korec. „Současnı projekt není nachystanı na etapy. Je otázka, jestli bychom mohli udělat jenom něco.“

Podle Korce by se také muselo vyřešit, jak se bude dotace účtovat, protože ji nebude možné prostavět do konce roku.

„Předpokládám, že pokud se NSA zpozdí s rozhodnutím do závěrečnıch měsíců tohoto roku, tak bude mít i systém, jak dotaci vyúčtovat,“ zmínil. Podle agentury bude také podmínkou dotace, že projekt musí bıt hotovı do konce června 2024.

Město si chce vzít na opravu stadionu úvěr půl miliardy korun a od kraje má přislíbenıch 70 milionů, ačkoli si přálo získat 200 milionů. Podpora kraje může magistrátu pomoci k tomu, aby získal dotaci od státu. Kromě toho Zlín hledá i levnější variantu opravy zimního stadionu a zadal si zapracování projektu. Brzy ho totiž čekají další velké akce, jako přestavba Velkého kina a náměstí Míru, nebo dopravní investice.