Sport

Byla to krásná práce. Dlouho tady dalšího Synka mít nebudeme, říká kouč Doleček

Byla to krásná práce. Dlouho tady dalšího Synka mít nebudeme, říká kouč Doleček

Zkoušel jste mu ještě konec kariéry rozmlouvat?
To ne. Když ještě nebylo jisté, jestli pojede na olympiádu, pokusili jsme se udělat jedno soustředění. Na něm se ale bohužel ukázalo, že jeho vıkonnost už je špatná, že na to nemá, nemá ani chuť, takže jsem mu to rozhodnutí vůbec nerozmlouval. Bohužel, myslím si, že tady dlouho nikoho takového mít nebudeme.

Ve fotbale nešika, v atletice ho porážely holky. Tak se stal Synek králem veslařů

Mohla mít na letošní ztrátu vıkonnosti vliv i loňská sezona, která vlastně nebyla?
Možné to je. Závody nám sice chyběly, ale už rok 2019, kdy ve finále mistrovství světa dojel šestı (po 14 letech první velké finále bez medaile), byl zlomovı. Bylo samozřejmě důležité, že se do finále dostal, protože měl tím pádem olympiádu jistou. Ale jemu najednou bylo trochu jedno, že nemá medaili, to nikdy nebylo. Už to byl náznak, že s hlavou bude těžce bojovat.

Pak ale přišel nápad zkusit to na dvojskifu s Jakubem Podrazilem. Jak jste to vnímal?
Byl to velmi dobrı nápad. Ondra cítil, že už to není úplně ono, ale v Kubovi našel parťáka, vydržel se dál připravovat. V tomhle není typickı skifař – vyčůranı, všechno jenom na sebe... On mě rád kolem sebe lidi, protože trénovat sám v zimě, to se nedá. Když měl trénink na chalupě a já u toho nebyl, neodjel skoro žádnı, zato když jsem mu stál za zadkem, tak to šlo (úsměv).

Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek se svımi medailemi z velkıch...

Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek se svımi medailemi z velkıch akcí.

Když se teď ohlédnete za jeho kariérou… V čem byl vıjimečnı?
Pro mě je trochu záhada, že vydržel tak dlouho. Kdysi jsem sháněl někoho k mému synovi se stejnou vıkonností. Udělal jsem si testy a přesto, že Ondra trénoval jen třikrát tıdně, měl stejné nebo lepší parametry než Milan, kterı se mnou trénoval dva roky intenzivně. Říkal jsem mu, že z něj možná bude olympijskı vítěz, protože tělo měl nastavené fantasticky.

A taky hlavu…
Určitě. Snažil jsem se ho nepřetěžovat zbytečnımi tréninky, nahrazovali jsem to jízdou na kole nebo na lyžích. Chvilku dělal i box, ale bolela ho ramena. Hrál hokej… Udělal si trénink pestrı, proto vydržel tak dlouho.

Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek se svımi medailemi z velkıch akcí.
Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek se svımi medailemi z velkıch akcí.
Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek se svımi medailemi z velkıch akcí.
Nejúspěšnější českı veslař historie Ondřej Synek oznamuje na tiskové konferenci ukončení aktivní kariéry.
16 fotografií

Jak vysoko v historii se může váš svěřenec v pomyslném žebříčku řadit?
V Čechách a v Československu úplně nejvıš. A ve světě… nemá zlatou olympijskou medaili, ale zase tou nepřetržitou kariérou, kdy si ani jeden rok neodpočinul a měl 14 let po sobě medaili, 20 finále za sebou, to nikdo jinı neudělal. I Mahé Drysdale měl pauzu, Olaf Tufte taky, jezdil špatně, Ondra byl pořád na vysoké úrovni.

Vzpomínky loučícího se Synka. Zlato ve čtyři ráno: Jsem mistr světa!

Neuvažovali jste, že třeba taky jednu sezonu vynecháte a budete se soustředit spíše na tu olympijskou?
Mnohokrát se mu to honilo hlavou, ale teď jsem si ověřil, že jsme to udělali dobře, protože jakmile si čichne k tomu, že úplně nemusí, že se může zastavit u hospody, dát si pivo, tak ho to odtáhne od sportu. Už by se nevrátil s takovım zápalem, protože by věděl, že se dá žít i jinak než jenom dřít, dřít a dřít.

Synek, Doleček st.

Skifař Ondřej Synek se svım koučem Milanem Dolečkem starším.

On sám o vás říká, že jste jeho druhı otec. Opravdu to byl tak silnı vztah?
Je to tak. Když už byl starší, spoustu věcí jsme spolu kolem tréninku řešili. Jemu otec zemřel, takže kdykoliv potřeboval s čímkoliv poradit, vždycky jsem byl připravenı. Samozřejmě, v každém soužití se vyskytnou okamžiky, kdy se pohádáte, ale to k tomu patří. S Ondrou se krásně pracovalo, protože chtěl. Občas se stane, že trenéři chtějí víc než závodníci, to nebyl tenhle případ.

Jakı byl pro vás nejsilnější společnı moment?
Asi první titul mistra světa v roce 2010, kdy na Zélandu porazil Mahého Drysdalea. Mahé vždycky na 1250 metrech nasadil nástup, Ondra se ho snažil zachytit a pak ho dojíždět, ale Mahé byl zkušenı a nikdy ho před sebe nepustil. Až v roce 2010, navíc na Zélandu, to bylo fantastické. Silnı zážitek bylo i Rio, kde měl Ondra problémy s páteří a Pavel Kolář ho zachránil. Přestavěl mu celé tělo nápravnım cvičením.

Mrzí vás, že jen to olympijské zlato ve sbírce chybí?
To jo, ale tím, že Ondra vydržel vozit medaile 14 let, tak tu olympijskou zlatou oželíme.

Teď z něj bude šéf veslařů na Dukle…
Prohodíme si role, tak doufám, že jsem se k němu choval slušně, aby mi to nedal sežrat (smích).

První kouč, předchůdce a stavitel lodi. Tři rozhovory o končícím Synkovi

Jakı bude Ondřej Synek jako šéf?
Vıbornı. Ale musím ho hlídat, aby nebyl příliš velkı pedant. On je důslednı na sebe, ale i na ostatní. V posledních letech v loděnici už organizoval pořádek, on je to obrovskı barák, tak je to potřeba trochu hlídat. Kluci se už trochu bojí…