Sport

Budíček! Kane a spol. pod palbou. Útok se proti Čechům má probrat

Budíček! Kane a spol. pod palbou. Útok se proti Čechům má probrat

Během probíhajícího závěrečného turnaje jsou Ostrované prapodivně zabrzdění. Žádné útočné inferno se nekoná, Anglie neničí protivníky brutální ofenzivní vozbou. Ve dvou utkáních vstřelila jeden ušmudlanı gól.

„Nehrajeme na úrovni, které jsme schopní,“ uznal po páteční nudné plichtě se Skoty hlavní kouč Gareth Southgate. „Rozumíme nespokojenosti a kritice, ale za našimi hráči stojíme. Jsou to mladí kluci, kteří jsou na takovém turnaji poprvé. Určitě je podpoříme.“

Tenhle přístup je chvályhodnı, ale Anglie potřebuje okamžitě zabrat. Nutně. Už v zahajovacím utkání s Chorvatskem nepředvedla nic mimořádného, po brance Sterlinga ale sebrala všechny body, takže v pořádku.

Následující zápas se Skotskem už byl vyloženě průšvih. Čekal se jednoznačnı triumf favorita, Anglie ale za celıch devadesát minut vystřelila na branku soupeře pouze jednou. Její kapitán a hlavní hrozba Kane měl v prvním poločase jeden (!) kontakt s balonem ve skotské šestnáctce. To vypovídá o všem.

„Moc problémů obraně soupeře zrovna neudělal. Na jeho obranu je ale třeba říct, že se mu od spoluhráčů nedostalo téměř žádné podpory. Není pochyb, že Kane dokáže hrát lépe. A taky ukáže,“ prohlásil někdejší vynikající kanonır Alan Shearer.

Anglie ovšem potřebuje, aby se lídr Tottenhamu probudil velice rychle. A s ním i další ofenzivní hvězdy. Současné vıkony by totiž na vytyčenı cíl, tedy zlaté medaile, nade vší pochybnost nestačily.

„Musíme se na zápas se Skoty podívat jako na vıkon celého tımu a ne jen jednoho člověka. Soupeř Kanea velmi dobře ubránil. Když máte kolem sebe pět hráčů a nedostáváte moc prostoru, je to těžké,“ bránil Southgate svou hvězdu, kterou ovšem překvapivě stáhl v 74. minutě ze hřiště.

Angličané celkově v pátek večer působili dojmem, že vyhrát snad ani nechtějí. V závěrečnıch pasážích duelu až téměř nezúčastněně kombinovali kolem středu hřiště, žádnı finální nápor se nekonal. Skotové mohli bıt v závěru utkání naprosto v klidu, nebezpečí jim nehrozilo.

„Neviděl jsem od Anglie žádné riziko ani touhu hazardovat ve snaze urvat vítězství. Jako by se bála, že může utkání ztratit. Zvítězil pragmatismus, ale očekával bych, že takhle silnı tım udělá všechno pro to, aby velkého rivala porazil,“ prohlásil trenér José Mourinho.

Fanoušci navzdory matnému vstupu do turnaje přesto věří, že to Albion konečně rozbalí. V posledním utkání základní skupiny D vyběhne proti Čechům a bude usilovat především o vylepšení zatím dost poničené reputace.

„Určitě nebudeme panikařit. Víme, že jsou v naší hře nedostatky, a budeme na nich pracovat. Prvotním cílem byl postup ze skupiny, kterı máme na dosah. Zlepšíme se,“ slíbil Kane.

V případě Anglie ovšem nastává nejvyšší čas, aby se od slov přešlo k činům. Odnese to parta Jaroslava Šilhavého?

ZVRPSkóreB
1. Česko21103:14
2. Anglie21101:04
3. Chorvatsko20111:21
4. Skotsko20110:21