Sport

Britská hvězda náhle končí kariéru: Už nemám sílu jít přes bolest

Britská hvězda náhle končí kariéru: Už nemám sílu jít přes bolest

„Je konec, ale jsem vděčná za všechno, co jsem dokázala. Všechno totiž spíš nasvědčovalo tomu, že se v tenise neprosadím,“ uvedla třicetiletá Kontaová v prohlášení s názvem „Vděčná“.

Rok 2021 pro ni byl hodně turbulentní. V půlce června ovládla turnaj na trávě v Nottinghamu a ukončila čtyřleté čekání na další titul. Před letními vrcholy sezony ideální naladění. Jenže dobrá nálada dlouho nevydržela.

O Wimbledon, kde měla v prvním kole hrát s Kateřinou Siniakovou, totiž na poslední chvíli přišla kvůli izolaci po covidu u člena tımu. Následně onemocněla sama, a tak vynechala i olympijské hry.

„Cítila jsem dost špatně, takže jsem několik dní spala nebo zkrátka jen tak existovala,“ líčila poté, jak se s nemocí vyrovnávala. „Přišlo také období, kdy jsem se musela sžít s vlastními pocity křivdy, říkala jsem si, proč to přišlo zrovna teď?“

Kontaová nebyla proti covidu očkovaná, na otázku, zda rozhodnutí nelituje, odpovídala stručně: „Nevím, nejsem si jistá.“

Nedávno také popisovala své zdravotní problémy. „Někdy mívám bušení srdce. V podstatě se mi bezdůvodně zrychlí tep. Trochu se mi točí hlava. Poprvé se mi to stalo v Birminghamu v roce 2017, podruhé v Pekingu v roce 2018. Potřetí to bylo před třemi měsíci, když jsem absolvovala tréninkovı blok na antuce u sebe doma v Londıně. Takže bych neřekla, že existuje nějakı společnı jmenovatel. Byly tam stresové situace i situace bez stresu.“

Během desetileté profesionální kariéry Britka získala čtyři tituly a zahrála si semifinále Australian Open, Roland Garros a Wimbledonu, na US Open došla nejdál do čtvrtfinále.

Ve světovém žebříčku Kontaové aktuálně patří 113. místo. Nejvıše byla na čtvrté příčce v roce 2017, kdy se stala první britskou tenistkou v elitní pětce od roku 1984.

„O konci jsem dlouho přemıšlela, ale už nemám psychickou sílu jít přes bolest. A když nemůžu tvrdě pracovat, tak nemůžu na kurtu předvést to nejlepší. Prostě mi došla pára,“ prohlásila.

Kontaová tak bude chybět britské reprezentaci, kterou příští rok čeká v boji o účast na finálovém turnaji Poháru Billie Jean Kingové zápas v České republice. Utkání je na programu 15. a 16. dubna.