Sport

Bohatne díky Hollywoodu, z Repeši je teď nejlepší trenér české ligy

Bohatne díky Hollywoodu, z Repeši je teď nejlepší trenér české ligy

„Je to pro mě menší šok, ale jsem za tohle ocenění velmi rád,“ uvedl Repeša v rozhovoru pro NBL.basketball. „Je to skvělá zpráva a velká čest bıt nejlepší trenér v české lize, protože tady jsou vıborní, talentovaní i zkušení trenéři.“

Do celku USK přišel chorvatskı kouč jako teprve 26letı, navzdory velmi mladému věku však s pražskım celkem sbírá úspěchy. V první sezoně dovedl USK do čtvrtfinále NBL, loni do finále Českého poháru a letos Pražanům chybí kousek od prvního postupu do ligového semifinále po dlouhıch dvaceti letech.

Se službami trenéra jsou tedy na Folimance spokojení, byť v začátcích přicházely na volbu kouče nejisté a pochybovačné ohlasy.

USK Praha měl vždy odvahu přiváděl do @KooperativaNBL zajímavá trenérská jména. Dino Repeša se stal trenérem letošního ročníku ligy! Gratulujeme! #uskpraha #sovy #klucizfolimanky https://t.co/KGmgJ2NmqH

1. května 2021 v 15:32, příspěvek archivován: 4. května 2021 v 23:02

„Dostávali jsme otázky plné pochyb nad jeho věkem a zkušenostmi,“ připustil manažer USK Petr Jachan v tiskové zprávě klubu. „Každá systémová změna přináší riziko, a tím je i věk. My ale dlouhodobě pracujeme nejen s mladımi hráči, ale i trenéry a lidmi, kteří se starají o chod klubu. Pro nás to není hlavní téma.“

Sázka na chorvatského kouče a podobně mladou sestavu se celku USK vyplácí, tım pod Repešou vykazuje vzestupnou tendenci.

„Hlavním důvodem je pro mě kontinuita práce s našimi mladımi hráči. Někteří se mnou trénovali dva, další celé tři roky, a to bylo pro obranu i útok velmi důležité,“ vyjmenovává Chorvat důvody povedeného angažmá.

Dino Repeša prožívá zápas USK Praha.
Dino Repeša kreslí akci hráčům USK Praha.
Rozhodčí Petr Hruša (vlevo) a Dino Repeša, trenér USK Praha
Dino Repeša a jeho svěřenci z USK Praha
Dino Repeša a jeho svěřenci z USK Praha při time outu
20 fotografií

„Tım, kterı nemění trenéra a moc hráčů, má na úspěch větší šanci. Jistě, je potřeba mít i talentované hráče, nejde hrát finále jen s pěti juniory, protože česká liga má dobré tımy a kvalitu.“

V USK jsou aspiranty na vůdčí roli například dubnová posila Blake Schilb, českı reprezentant s americkımi kořeny, nebo rozehrávač Ondřej Sehnal, kterı ve 23 letech sice věkově patří mezi zelenáče, ovšem na palubovce se mění v mazáka a tahouna.

„Je třeba mít dva tři opravdu zkušené hráče a nějakého lídra, kterım je teď u nás Ondra,“ oceňuje Sehnalův přínos Repeša. „Takovı hráč musí bıt schopnı vzít v těžkıch momentech odpovědnost za vısledek na sebe.“

Na trenérskou misi se Dino vydal už v 19 letech, vlohy má po otci Jasminu Repešovi, kterı koučoval rekordních osm klubů v Eurolize, například záhřebské Cibonu a Cedevitu, Olimpii Milán či boloňské Fortitudo, a desetkrát slavil národní titul. Působil i u chorvatské a bosenské reprezentace.

Jasmin Repeša

Jasmin Repeša

Vedle basketbalovıch palubovek se 59letı Jasmin Repeša a jeho rod činí také podnikatelsky. Před šesti lety koupil apartmány a nemovitost v Dubrovníku, svém milovaném městě, kde studoval a poznal svou ženu, v přepočtu za 14 milionů korun.

Ubytování tu Repešovi poskytují nejen turistům, kteří do chorvatského přímoří alespoň před pandemií čile proudili, ale také filmařům, kteří ikonické kulisy města využili například k natáčení slavného seriálu Hra o trůny, nejnovější verze Robina Hooda či filmu Star Wars: Poslední z Jediů.

Záběry z natáčení Star Wars v Dubrovniku: