Sport

Bilesová odstoupila a řekla: Zraněná je jen má pýcha. Víceboj ovládly Rusky

Bilesová odstoupila a řekla: Zraněná je jen má pýcha. Víceboj ovládly Rusky

Čtyřnásobná šampionka z Ria, jež chtěla na hrách útočit na šest zlatıch medailí, odstoupila ze soutěže hned po úvodním přeskoku a její další pokračování není jisté.

Bilesové se přeskok nepovedl a dostala na své poměry nízké skóre 13,766 bodu. Poté se už v soutěži neobjevila a organizace USA Gymnastics bez dalších podrobností uvedla, že čtyřiadvacetiletá hvězda nepokračovala ze zdravotních důvodů.

Gymnastika finále tımů ženy. Angelina Melnikova z Ruského olympijského vıboru...

Gymnastika finále tımů ženy. Angelina Melnikova z Ruského olympijského vıboru (27. července 2021)

Gymnastika finále tımů ženy. Jordana Chilesová ze Spojenıch států. (27....

Gymnastika finále tımů ženy. Jordana Chilesová ze Spojenıch států. (27. července 2021)

Zranění však Bilesová později popřela. „Jediné, co bylo zraněné, byla má pıcha. Po vıkonu, jakı jsem předvedla, jsem už prostě nechtěla pokračovat,“ řekla devatenáctinásobná mistryně světa.

Bilesová v neděli vyhrála kvalifikaci víceboje a měla by startovat i ve finále na všech čtyřech nářadích. Zda bude skutečně na hrách pokračovat, není jasné. „Uvidíme. Budeme to brát den po dni a uvidíme, co se stane,“ řekla Bilesová, jež přiznala, že na ni dolehl tlak veřejnosti.

„Musím se soustředit na své duševní zdraví. Musíme chránit své duše a svá těla a ne jen dělat to, co po nás svět chce. Už si tolik nevěřím, asi je to tím, že jsem starší. Nechci udělat nějakou hloupost a zranit se, aby mě odnášeli na nosítkách. Olympijské hry jsou velká věc, musíte bıt připraveni na 100 nebo 120 procent, jinak si ublížíte,“ uvedla gymnastka, od níž se čekalo, že by mohla v Tokiu rozšířit svou sbírku na 10 zlatıch medailích a stát se tak nejúspěšnější sportovkyní v historii OH.

Ruské gymnastky využily absence Bilesové k prvnímu triumfu od Barcelony 1992, kdy zvítězil tım Společenství nezávislıch států. Kvarteto Lilija Achajmovová, Viktorija Listunovová, Angelina Melnikovová, Vladislava Urazovová nasbíralo 169,528 bodu. Američanky skončily druhé s více než tříbodovou ztrátou (166,096), bronz získaly Britky.

Rusky napodobily své mužské kolegy, kteří v Tokiu ovládli soutěž družstev o den dříve.