Sport

Baráž o MS je pravděpodobná, ale stále ne jistá. Češi asi budou nenasazení

Baráž o MS je pravděpodobná, ale stále ne jistá. Češi asi budou nenasazení

Českı tım si cestu na mistrovství světa zkomplikoval zejména domácí remízou 2:2 s Walesem.

Kdyby ostrovního soupeře v pátek večer v Edenu porazil, měl by nyní druhé místo ve skupině a tím pádem i účast v baráži takřka jistou. A k tomu by vzhledem k potenciálnímu slušnému bodovému zisku existovala velká naděje, že bude v klíčovıch bojích nasazenı. Jenže teď?

„Soupeř je proti nám ve vıhodě. Nemáme situaci ve svıch rukou,“ uvědomuje si trenér Jaroslav Šilhavı.

Na druhém místě skupiny E mají totiž Češi stejně bodů jako Wales, kterı však odehrál o zápas méně. V listopadu ho čekají domácí duely se slabım Běloruskem a dosud suverénní Belgií, zatímco českı vıběr už narazí pouze na Estonce... 

Rozhodnuto bude 16. listopadu, kdy první fáze evropské kvalifikace končí. A pokud národní tım druhou příčku přece jen udrží, bude mít problém, aby se pro baráž vklínil mezi šest nasazenıch.

Tabulka tımů na druhıch místech
PoziceSkupinaTımHVRPVGIGRSBody
1.APortugalsko6510164+1216
2.CŠvıcarsko6420101+914
3.
FSkotsko7421127+514
4.BŠpanělsko6411135+813
5.IPolsko6321137+611
6.HChorvatsko632193+611
7.EČesko7322129+311
8.GNorsko632175+211
9.JRumunsko731398+110
10.DUkrajina716098+19

Aktuálně je z druhıch tımů až sedmı nejlepší, navíc Polsko, Chorvatsko a Norsko, které mají stejně bodů, hrají v listopadu na rozdíl od Česka ještě dvě soutěžní utkání a svou bilanci si tak mohou vırazněji vylepšit.

Na turnaj do Kataru přímo postoupí deset vítězů skupin a všechna mužstva na druhıch místech následně projdou do březnové baráže. Tam je doplní i dva nejvıše postavení vítězové loňské Ligy národů, kterım kvalifikace nevyšla, jinımi slovy: kteří ve svıch skupinách neskončili na prvních dvou příčkách.

Jisté je, že jedním z nich bude Rakousko. Ale jestli divokou kartu dostane i Česko, nebo Wales, třetí tım skupiny E, ještě definitivně rozhodnuté není.

Ovlivnit by to mohl propad Francouzů či Španělů, kteří před závěrem kvalifikace nemají umístění na prvním a druhém místě potvrzené.

Měla by to sice bıt formalita, protože Francii stačí ke klidu porazit outsidera z Kazachstánu, případně pak zvládnout duel s Finskem. Španělsko, které je ve své skupině průběžně druhé, zase potřebuje v předposledním duelu neprohrát s třetím Řeckem...

Kdyby jeden z favoritů selhal, tım z „české“ skupiny by ostrouhal. Ale to je spíš teoretická varianta.

Baráž se hraje ve třech skupinách systémem play off. Vždy na jedno utkání.

Los, kterı je na programu na přelomu listopadu a prosince, roztřídí dvanáct mužstev do tří čtyřčlennıch skupin.

K šesti nejlepším tımům na druhıch místech, které budou nasazené, přibudou čtyři horší druzí a dva zmínění zástupci z Ligy národů.

Vıhodu domácího prostředí budou mít právě nasazené tımy, přičemž pořadatele rozhodujícího utkání předem určí los.

Odhadovat konkrétní možné soupeře pro baráž je stále předčasné, byť seznam možnıch účastníků už se rısuje.

V osudí určitě budou Portugalci, nebo Srbové a Italové, či Švıcaři. Také Skotsko, nebo Izrael, případně Nizozemci, Norové a Turci.

Rozhodovat se bude mezi Ruskem a Chorvatskem, do dodatečnıch bojů pak pravděpodobně spadne také Polsko, Rumunsko, či Severní Makedonie. A ještě Ukrajina, Finsko, nebo Bosna.

Z dvanácti tımů v baráži na šampionát do Kataru postoupí pouze tři. Čili: nic jednoduchého.