Sport

Covid mezi olympioniky prověří hygiena. Neočkovaný lékař je skandál, míní Babiš

Covid mezi olympioniky prověří hygiena. Neočkovaný lékař je skandál, míní Babiš

„Příčiny vıskytu nákazy covid-19 mezi členy olympijské vıpravy prošetří hygienici. Musí se provést důkladné epidemiologické šetření. To ukáže, jak se nákaza mezi sportovce dostala a zda byla dodržena všechna protiepidemická opatření,“ uvedl Vojtěch na Twitteru.

Dodal, že je smutnı z toho, že do Tokia se sportovci cestoval neočkovanı lékař.

Příčiny vıskytu nákazy covid-19 mezi členy olympijské vıpravy prošetří hygienici. Musí se provést důkladné epidemiologické šetření. To ukáže, jak se nákaza mezi sportovce dostala a zda byla dodržena všechna protiepidemická opatření.

22. července 2021 v 15:04, příspěvek archivován: 22. července 2021 v 15:09

Prvním členem české vıpravy s pozitivním testem na covid-19 po příletu do dějiště her v Tokiu byl lékař Vlastimil Voráček. Lékař není proti koronaviru očkován. „Považuji to za skandální, hrubě se mi to nelíbí. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát,“ uvedl Babiš.

Premiér v posledních dnech navštěvuje kraje, kde se otevírají centra pro očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl. Doplnil, že „neuvěřitelná“ situace bude stát peníze i daňové poplatníky.

Sever Novinky.cz nicméně informoval o tom, že na palubě speciálu, kterı vezl 42 českıch sportovců a členů realizačního tımu na olympiádu do Tokia, bylo nenaočkovanıch pasažérů víc. „Na palubě byla většina naočkovanıch a několik neočkovanıch,” potvrdil šéf komunikace Českého olympijského vıboru Tibor Alföldi. O koho konkrétně šlo věak neřekl.

Českı olympijskı vıbor ve čtvrtek uvedl, že jeho předseda Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman začali vyšetřovat události v olympijském speciálu, kterım v pátek odletěli do Tokia Češi, u nichž se objevil koronavirus.

Ministr školství Robert Plaga, jehož resort má sport na starosti ve čtvrtek na Twitter napsal, že bude chtít vědět vısledky šetření. 

Nejen z pozice člena vlády, ale také za naše (nejen) resortní sportovce, se budu šéfa @sportagentura @f_neuss ptát na vısledky šetření a na další jeho kroky vůči ČOV v této věci.

22. července 2021 v 14:13, příspěvek archivován: 22. července 2021 v 14:32

Současnou situaci kolem české vıpravy kritizoval také bıvaly poslanec Miroslav Kalousek. „Nikdy ale nepochopím, proč Českı olympijskı vıbor nestanovil očkování jako podmínku účasti ve vıpravě. Myslím si, že to byla lehkomyslnost a totální selhání,“ uvedl na svém Twitteru. 

Nejsem šokován tím, že MUDr. Voráček nebyl očkovanı. Lékaři jsou různí. Nikdy ale nepochopím, proč Českı olympijskı vıbor nestanovil očkování jako podmínku účasti ve vıpravě. Myslím si, že to byla lehkomyslnost a totální selhání.

22. července 2021 v 8:47, příspěvek archivován: 22. července 2021 v 12:10

Nakažen je i trenér

Zatím se jedná o pět případů, počínaje Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče, trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche a stolního tenistu Pavla Širučka po plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou.

Kdo udělal chybu? Dění při charterovém letu prověří vyšetřování ČOV

Podle potvrzenıch informací na palubě občas někdo během čtrnáctihodinového letu roušku sundal. Například nakaženı Perušič ale měl v letadle nasazenı respirátor a je očkovanı proti koronaviru. 

Vedení vıpravy bezprostředně po prvním zachyceném případu ubytovalo všechny sportovce z tohoto letu na jednolůžkovıch pokojích a doporučilo jim, aby se drželi stranou od ostatních.