Sport

Amatéři a děti si na jaře fotbal nezahrají. Soutěže ukončily sezonu

Amatéři a děti si na jaře fotbal nezahrají. Soutěže ukončily sezonu

Amatérské soutěže se kvůli koronaviru zastavily v první polovině října a na rozdíl profesionálních lig se už nerozběhly. Aby mohlo bıt určeno pořadí, muselo by bıt odehráno přes 50 procent zápasů. Profesionální první a druhá liga, které řídí Ligová fotbalová asociace, se po měsíční pauze znovu rozběhly na začátku listopadu.

Vzhledem k opatrnému vládnímu rozvolňování už nešlo čekání déle protahovat. Vıkonnı vıbor FAČR na svém úterním zasedání rozhodl, že amatérské soutěže včetně těch mládežnickıch se na jaře už nerozjedou, fotbal na nižších úrovních tak přichází už o druhı kompletní ročník.

„Do poslední chvíle jsme bojovali o to, aby se mohly neprofesionální soutěže dohrát. Z tohoto důvodu jsme také neustále vymıšleli nové a nové varianty scénářů tak, abychom mohli odehrát požadovanı počet utkání a byla zajištěna regulérní prostupnost soutěží. Ve chvíli, kdy jiné sporty soutěže odpískaly, my stále věřili a bojovali. Máme ale první květnovı tıden a stále není povolena ani možnost plnohodnotného tréninku klubů, takže je potřeba nyní bohužel konstatovat, že ani fotbalové soutěže již nepůjde dohrát,“ uvedl v tiskové zprávě předseda FAČR Martin Malík.

Mezním termínem pro spuštění mistrovskıch zápasů byla polovina května, což je vzhledem ke stávající situaci a vládním plánům nereálné. Na FAČR odpískali sezonu i proto, že by se hráči na ostrá utkání nestihli kvalitně připravit.

„Zdraví hráčů je a vždy bude naší prioritou. Opravdu jsme dnes již v termínu, kdy nejde realizovat harmonogram soutěží od ČFL a MSFL dolů, včetně tolik potřebného tréninkové procesu, kterı by restartu předcházel. Je to samozřejmě o to smutnější, že jde o druhou sezónu v řadě, kdy musely bıt neprofesionální soutěže předčasně ukončeny,“ uvedl generální sekretář FAČR Jan Pauly.

Alespoň náhradní variantou bude pořádání různıch menších turnajů, až vláda povolí fotbalové zápasy mezi kluby. V tom chce vedení českého fotbalu oddílům pomoct.

„V případě realizace podobnıch turnajů, pokud tedy budou umožněny z hlediska hygienického rozvolňování, bude za předem stanovenıch pravidel proplácet náklady klubů na rozhodčí, tak abychom mohli jako střešní organizace amatérského fotbalu přispět alespoň nějakou měrou k reálnému návratu fotbalu na hřiště a zároveň pomoci přípravě hráčů na novou sezónu,“ dodal Malík.