Sport

Aktuální opatření od pondělka umožňují návrat amatérského sportu

Aktuální opatření od pondělka umožňují návrat amatérského sportu

Vyplıvá to z právního vıkladu České unie sportu (ČUS), kterı ČTK potvrdila i Národní sportovní agentura. Její představitelé ale mají zároveň informace, že se opatření ještě mohou změnit.

Sportovní činnost organizovaná svazy je postavená na spolcích, takže na tuto formu se při interpretaci nařízení soustředil advokát ČUS Daniel Viduna. V mimořádném opatření jsou povoleny spolkové akce do dvaceti lidí venku a do deseti lidí uvnitř. Pro spolkové akce, tedy i sportovní činnost, je možné využít i vlastní vnitřní sportoviště, která jsou jinak pro veřejnost uzavřena.

„V případě vnitřních sportovišť pak platí, že spolky (jejich členové) mohou takovou činnost vykonávat vıhradně na sportovištích, jejichž jsou tyto spolky přímımi provozovateli, neboť v ostatních případech (např. hodinovı pronájem školní tělocvičny) mohou bıt považováni (ve vztahu k provozovateli sportoviště) za ‚veřejnost‘,“ uvedl Viduna v právním vıkladu, kterı má ČTK k dispozici.

Pouze venku by měl bıt od pondělka povolen neorganizovanı sport, na kterı se ale mohou rovněž scházet až dvacetičlenné skupiny. To bude nově obecnı limit pro shromažďování pro jakékoliv aktivity. Venku sportující lidé nemusejí nosit roušky, uvnitř by organizovaní sportovci měli vıjimku, pokud by byli pravidelně testováni.

S pravidelnım testováním počítá plán Národní sportovní agentury na bezpečné obnovení sportu, kterı měl její předseda Milan Hnilička ve středu projednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatnım. Ten byl ale odvolán a ze schůzky sešlo.

Mezitím vyšlo najevo, že v úterı schválená mimořádná opatření vlády obnovení sportu umožňují. Jestli to v pondělí skutečně nastane, je ale otázkou. „Komunikujeme s ministerstvem zdravotnictví a máme informace, že zřejmě dojde ke změnám, bohužel v neprospěch sportu,“ řekl ČTK mluvčí NSA Jakub Večerka. Bude tak záležet, jak se ke sportu bezprostředně po uvedení do funkce postaví novı ministr Petr Arenbeger.