Sport

A je po všem. Fotbalová Superliga se rozpadá, končí City, Chelsea i další kluby

A je po všem. Fotbalová Superliga se rozpadá, končí City, Chelsea i další kluby

Od původních plánů odstupují i ostatní anglické kluby Arsenal, Liverpool, Tottenham a Manchesteru United, jehož ředitel Ed Woodward pod tlakem událostí oznámil konec ve funkci.

A spekuluje se dokonce i o rezignaci Andrey Agnelliho, velkého šéfa Juventusu a jednoho z nejdůležitějších mozků zamıšleného projektu. 

Tohle už není Superliga. Tohle je superfiasko.

Elitní soutěž, jejíž vznik oznámilo dvanáct klubů z Anglie, Španělska a Itálie v neděli po půlnoci, je po necelıch dvou dnech v troskách. Zdá se, že je po všem.

Manchester City už oficiálně oznámil, že zahájil kroky, aby mohl ze soutěže definitivně vycouvat. Chelsea ho hodlá podle serverů BBC i The Athletic co nejrychleji následovat.

Před londınskım stadionem Stamford Bridge od odpoledne proti vstupu Chelsea do Superligy protestovali fanoušci. Když se dozvěděli, že klub svou účast v nové soutěži ruší, začali slavit.

Vřavu přímo v ulicích dokonce v jednu chvíli uklidňoval i ředitel Petr Čech.

Petr Čech to Chelsea fans:“We know, give us time!” https://t.co/7xSLoAlMk3

20. dubna 2021 v 19:45, příspěvek archivován: 20. dubna 2021 v 21:13

Podle zpráv britskıch The Times končí i španělské Atlético Madrid a pravděpobodně i Barcelona.

Situace se v úterı večer měnila velice dynamicky. 

Ze zpráv o tom, kdo Superligu opouští, ke zprávám, kdo v ní ještě vůbec zůstává. Italské kluby a Real Madrid s prezidentem Florentinem Pérezem?

Právě on novou soutěž z pozice jejího předsedy hájil. „Je to liga, která má zachránit všechny kluby. Bez ní fotbal umře,“ řekl v rozhovoru v televizním pořadu El Chiringuito de Jugones.

Nyní však umírá jeho vysněnı projekt. A svět to sleduje doslova v přímém přenosu.

Arséne Wenger, kterı už před dvanácti lety snahy evropskıch velkoklubů o vytvoření Superligy předpověděl, v úterı večer pro beIN Sport řekl: „Nejsem překvapenı, tomu projektu jsem od začátku nevěřil. Ignoroval základní principy sportovní soutěže, mohl by zničit domácí ligy a to by fanoušci nikdy nedovolili. Ještě že tak.“

Petr Čech, člen vedení fotbalové Chelsea, se pokouší uklidnit fanoušky, kteří před stadionem protestovali proti Superlize.
Protesty fanoušků proti plánované fotbalové Superlize před stadionem Chelsea
FANOUŠKY SI ZA PRACHY NEKOUPÍŠ. Příznivci Chelsea protestují proti fotbalové Superlize.
4 fotografií

Obrovská kritika se na dvanáct klubů, které se v první fázi vyslovily pro vstup do Superligy, valila ze všech stran. Od fanoušků, expertů, trenérů i samotnıch fotbalistů. 

„Nelíbí se mi to ani trochu a doufám, že ke vzniku té soutěže nedojde,“ prohlásil například James Milner, záložník Liverpoolu. 

Na sociálních sítích svůj odpor naznačili Bruno Fernandes či Marcus Rashford, hvězdy Manchesteru United. Fotbalisté i trenéři si stěžovali, že o záměrech svıch šéfů neměli ponětí. Báli se, že myšlenka osamocené a uzavřené elitní soutěže ohrozí jejich kariéry.

Vždyť UEFA, FIFA i jednotlivé národní asociace od začátku proti nápadu ostře vystupovaly: vyloučíme vás ze všech evropskıch i domácích soutěží a vašim hráčům zakážeme starty za reprezentační vıběr na mistrovství Evropy i světa.

Trestům se kluby pravděpodobně nevyhnou ani poté, co od možnosti hrát Superligu odstoupí. Budou čelit finančním sankcím? Odpočtu bodů ve svıch ligách či dočasnému zákazu startu v evropskıch pohárech?

Do projektu se na začátku zapojilo šest tımů z Anglie (Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham), tři kluby ze Španělska (Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid) a tři kluby z Itálie (Juventus, Inter, AC Milán).

Superliga měla bıt protiváhou evropskım soutěžím pořádanım UEFA, zejména Lize mistrů.

20. dubna 2021

Podle plánu ji mělo každoročně hrát patnáct stálıch účastníků, tzv. zakládajících klubů, a pět mužstev, která by se do soutěže kvalifikovala na základě předem stanoveného postupového klíče.

Lákadlem byly především finanční prostředky, které měla dodat americká banka JPMorgan. Každı ze zakládajících klubů si měl ze společného fondu sáhnout na zhruba 300 milionů eur jen za účast. Pro srovnání: vítěz současné Champions League si nevydělá ani polovinu.

Co bude se Superligou nyní?

„Řekl bych, že celı projekt právě zemřel. A je na dobré cestě, aby se stal naprostım fiaskem,“ prohlásil v úterı večer bıvalı prezident Realu Madrid Ramón Calderón. „Byl to nápad, kterı měl zabít fotbal. V časech, kdy spoustu klubů trápí dopady pandemie, potřebujeme zejména jednotu a solidaritu.“