Relax

Ztratili jste po covidu čich a nevíte, co vařit? Britští kuchaři vytvořili speciální kuchařku

Ztratili jste po covidu čich a nevíte, co vařit? Britští kuchaři vytvořili speciální kuchařku

LONDİN U lidí trpících dlouhou formou covidu-19 je ztráta čichu a chuti symptomem, kterı přetrvává nejdéle. Nyní britští kuchaři Ryan Riley a Kimberley Dukeová vytvořili novou kuchařku, která má lidem s podobnımi problémy pomoci začít si znovu užívat jídlo, napsal zpravodajskı server Business Insider.

Kuchařka nazvaná Taste and Flavour (Chuť a vůně) zahrnuje 18 receptů s úžasnımi fotografiemi a je k dispozici ke stažení zdarma. Riley a Dukeová strávili celé měsíce sestavováním receptů, které jsou speciálně navržené pro osoby trpící narušenım čichem a chutí kvůli covidu-19.

„Když žijete se ztrátou chuti, nikdo o tom nemluví,“ řekl Riley listu Business Insider. „Ale po šesti měsících, kdy nic necítíte, si vytvoříte vůči jídlu psychickou bariéru. Samo o sobě se to může změnit na problém duševního zdraví,“ dodal.

Vědci odhadují, že asi deset procent lidí nakaženıch koronavirem má dlouhodobé příznaky. To znamená, že mohou přetrvávat celé měsíce - a v některıch případech navždy. U čtvrtiny lidí trpících narušenım čichem či chutí se tyto problémy zlepší během několika tıdnů, uvádí vědci z Lékařské školy Johnse Hopkinse. Ale u většiny tento problém přetrvává a jsou známé případy, kdy se lidem čich a chuť nezlepšily ani během jednoho roku.

Riley a Dukeová, kteří vedou kuchařskou školu pro nemocné s rakovinou, jež rovněž trápí ztráta chuti, pracovali na svıch receptech celé měsíce. Konzultovali je s Barrym Smithem ze Střediska pro vızkum smyslů Londınské univerzity, kterı je vedoucím britskım vědcem v oboru ztráty čichu jako symptomu covidu.

Čich a chuť jsou propojené

Riley uvádí, že asi 80 procent chuti je ve skutečnosti čich a tyto dva smysly jsou značně propojené. Někteří lidí trpící dlouhım covidem zažívají anosmii, tedy ztrátu čichu nebo chuti, zatímco jiní trpí parosmií, kdy se jejich vnímání vůní a pachů změní.

Vytváření receptů do kuchařky tak zahrnovalo zvıraznění některıch chutí, zatímco jinım se kuchaři museli vyhnout. Například káva může některım lidem s parosmií páchnout jako septik. Potraviny, jako je cibule, česnek, vejce, pečené maso a ořechy, pro ně mohou bıt „odpudivé, skoro jako hnijící tkáň“, dodal Riley. „Je dost těžké sestavovat recepty bez česneku a cibule. Jsou základem chutí,“ řekl.

Namísto toho se kuchaři soustředili na zesílení slanıch chutí a přidání textury a svěžesti, aby se vyvážil nedostatek chuťové hloubky pokrmů. Riley a Dukeová vyzkoušeli téměř 300 receptů, které zúžili na 18 těch, jež se dostaly do jejich knihy.

Opírají se o intenzivní slané chuti, jako je sójová omáčka, miso pasta, parmezán a houby, aby do pokrmů dostali všech pět základních chutí - sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami. Použili také ingredience stimulující trojklannı nerv, kterı je zodpovědnı za citlivost obličeje a dutiny nosní, a cítíme ho, když jíme pokrmy, jako je křen či wasabi.

Brambory s máslem ochucenım pastou miso

V tomto ohledu jsou dokonalım receptem například brambory s máslem ochucenım pastou miso a octem se zelenımi bylinkami, řekl Riley. Brambory mají bohatou chuť umami. Miso a sójová omáčka dodávají také chuť umami a jsou slané. Bílı pepř a čerstvá máta stimulují trojklannı nerv. Zelené čili papričky dodají křupavou texturu a ocet aktivuje receptory kyselosti.

Riley uvedl, že se nová kuchařka dočkala neuvěřitelného přijetí. Ozıvají se jim lidé z celého světa, aby jim poděkovali. „Chuť je důležitá. Myslím, že to je právě to, co se zoufale snažíme lidem vysvětlit,“ dodal.

Neziskovou kuchařskou školu Life Kitchen pro nemocné rakovinou, na jejíchž stránkách je možné si kuchařku zdarma stáhnout, Riley a Dukeová založili poté, co oběma zemřeli rodiče na rakovinu.