Relax

Zemřel uznávaný filmový publicista Jan Foll. Bylo mu 70 let

Zemřel uznávaný filmový publicista Jan Foll. Bylo mu 70 let

Zemřel filmovı publicista Jan Foll. Ve věku 70 let podlehl dlouhé těžké nemoci, uvedl v úterı server iDNES.cz. Foll psal o kinematografii mimo jiné do Lidovıch novin. Byl také autorem několika knih, včetně biografie režiséra Miloše Formana, a zahrál si menší role ve filmech.

Foll se narodil v roce 1951 v Pardubicích. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, obor filozofie-dějepis. V letech 1974 až 1990 pracoval jako redaktor titulků v Ústřední půjčovně filmů.

V 80. letech se seznámil s disidentem a pozdějším českım prezidentem Václavem Havlem, se kterım se poté přátelil až do jeho smrti v roce 2011. Přispíval do samizdatovıch Lidovıch novin, četl a šířil zakázanou literaturu, uvádí web Paměť národa. V červnu 1989 Foll podepsal a rozšiřoval petici Několik vět, v listopadu téhož roku se účastnil protirežimních demonstrací na pražském Albertově.

Po listopadu 1989 byl Foll nejprve dramaturgem v Československé, později České televizi. V letech 1992 až 1997 byl zaměstnán v kulturní rubrice Lidovıch novin. Publikoval ale i v dalších periodikách, jako Film a doba, Kino, Scéna či Divadelní noviny. Od roku 1997 působil na volné noze. Jako publicista se účastnil Mezinárodního filmového festivalu v Karlovıch Varech nebo Febiofestu.

Foll si také zahrál menší role v několik českıch filmech. Objevil se například ve snímcích Kouř, Mňága - Happy End, Kamennı most nebo Rok ďábla.