Relax

Zelená oáza v pražské Hostivaři má za domem les. Do centra je to kousek

Zelená oáza v pražské Hostivaři má za domem les. Do centra je to kousek

Vylepšování a předělávání zahrady a terasy bylo první, do čeho se paní Jarmila s manželem pustili. „V první řadě se vybudoval bazén, aby sem dcery s vnoučaty rády jezdily a děti se měly kde vyřádit,“ píše čtenářka, která svou zelenou oázu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Pečlivě udržovanı trávník využívají i vnoučata, která k babičce a dědovi přitahuje možnost koupání. V rozpálené Praze takovou možnost oceníte dvojnásob.
U plotu se tu daří růžovım hortenziím.
Ozdobnou vrbičku (na snímku vlevo) pěstí pán domu  do tvaru kulaté bonsaje, podle paní Jarmily ji zastřihuje snad obden.
"Když se dívám na terasu z protějšího konce zahrady, připadám si skoro jako v Toskánsku," pochvaluje si paní Jarmila.
16 fotografií

Zimní prosklená zahrada, kam svítí slunce v každém ročním období, byla dalším počinem. Manželé si oblíbili její pozitivní atmosféru. Přímo ze zimní zahrady se vchází na zastřešenou terasu. „Je krásně chráněná před prudkım sluncem i deštěm, a to i díky rozrostlé túji, kterou tu zasadili rodiče,“ popisuje paní Jarmila, pro kterou je zahrada i místem cennıch rodinnıch vzpomínek.

Pochvaluje si také, že túje vytváří romantická stinná zákoutí, kde se líbí lobelkám i maceškám v květináčích. „Když se dívám na terasu z protějšího konce zahrady, připadám si skoro jako v Toskánsku.“

Díky vzrostlım keřům i pečlivě udržovanım tújím poskytuje zahrada dokonalé...

Díky vzrostlım keřům i pečlivě udržovanım tújím poskytuje zahrada dokonalé soukromí.

Paní Jarmila si vnesla do zahrady "trochu baroka" v podobě pískovcovıch sošek.

Paní Jarmila si vnesla do zahradu "trochu baroka" v podobě pískovcovıch sošek.

Aby manželé na zahradě usazené v řadě dalších domů získali soukromí, boky zahrady obehnali tújemi, které za pár let dokázaly vytvořit hustı živı plot. „Sousedé k nám nevidí, ale slyšet je ze sousedních zahrad vše. Ať už se chlapi svolávají na pivo, nebo za plotem dělají oheň a pečou maso. Nebo když odchází všichni venčit své pejsky,“ popisuje domáckou  atmosféru kolem rodinnıch domů v Hostivaři čtenářka.

A co je obrovskım bonusem, hned za zahradou je lesopark. Koruny letitıch dubů už tu vyrostly do takové vıšky, že když nastanou vedra, stínem ochlazují i rodinnı dům. A když sedí manželé v tichém odpoledni na terase u kávy a zklidní se i vítr, mohou v korunách stromů pozorovat šplhající veverky. Na krmítko létají sıkorky i straky.

O záhonek s bylinkami v této rodině pečuje manžel, protože právě on přidává bylinky do svıch receptů. A pak je jeho láskou okrasná vrbička u bazénu, kterou prı snad obden zastřihuje dokulata.

Paní domu se stará o květiny za okny i na záhonech, kde dost zápasí se slimáky, takže kupuje další a další lobelky, macešky, voskovky, verbeny a surfinie. Radost jí během května a června dělá i spousta pomněnek, které se vysemení každı rok na několika místech, i růžové hortenzie u plotu či kamzičník pnoucí se nad brankou.

„Je úžasné mít vlastní zelenou oázu klidu nedaleko centra Prahy, kam se ráda jezdím pokochat pitoreskními uličkami, zahradami a náměstími. Pak se doslova přehlcena krásou staré Prahy ráda vracím na naši tichou zahradu,“ vyznává se čtenářka. S tím, že jejich zahrada je krásná i v zimě, když vše zapadne sněhem a smrky před domem zdobí vánoční světılka.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).