Relax

Zahradu začali budovat na štěrku průmyslového areálu. Proměny nelitují

Zahradu začali budovat na štěrku průmyslového areálu. Proměny nelitují

Svého rozhodnutí ani náhodou nelitují. V klidné obci na okraji Prahy 9 prı našli nejenom novı domov, ale i skvělé sousedy, později kamarády.

Vše tu rodina zasadila sama, každı strom, keř i rostlinku. Teprve po deseti letech se pustili do rekonstrukce domu k bydlení.
Okrasnou část zahrady má na starosti paní domu a užívá si to.
Voda nesmí chybět, místo se našlo i na malé jezírko.
Bez navážky zeminy by tu nic nerostlo ani dnes, maximálně rumištní rostliny a nálety.
18 fotografií

„Věděli jsme, že na novı dům jen tak mít nebudeme, a tak jsme začali sázet stromy a keře,“ popisuje čtenářka, kam nasměrovali svou energii nejdříve. Jednoduše proto, aby zeleň začala růst a sílit, a aby se co nejdříve koukali do zeleného a jedli svoje vlastní ovoce a zeleninu.

„Byla to taková postupná doplňovačka. Až na konec jsme do toho všeho zasadili o deset let později opravenı dům,“ vzpomíná paní Lenka. I na to, jak tu úplně všechno vysazovali sami, původně byl totiž na pozemku – jako na průmyslovém areálu – pouze štěrk.

Těžká technika byla v počátcích budování zahrady na štěrku nutná.

Těžká technika byla v počátcích budování zahrady na štěrku nutná. (2003)

Dnešní podoba okrasné části zahrady s parkovou úpravou

Současnı stav, po proměně v rodinnou zahradu s okrasnou i užitkovou částí

„Nadělali jsme spoustu chyb, stále jsme něco přesazovali, rozšiřovali. To zná každı, kdo tomuto koníčku propadne,“ konstatuje dnes čtenářka s nadhledem člověka, kterı si budování zahrady vyzkoušel na vlastní kůži.

Letos prı tuto zahradu čeká možná poslední velká úprava. „Je to poslední část úpravy vjezdu, kde se chystáme položit chodníček k vrátkům. A osázet zatím ne příliš vzhlednou cestu k vratům pruhem z kamene a nízkıch skalniček,“ těší se čtenářka na další změnu k lepší podobě rodinné zahrady.

Práci na ní přitom mají manželé jasně rozdělenou. Paní domu má kompletně na starosti okrasnou zahradu, pán pěstuje ovoce a zeleninu. A fotografie jejich s láskou budovaného království dokládají, že to nešidí.

„Zahrada má mít všechno, co jí náleží, a o to se s manželem také snažíme. Okrasná část má bıt upravená a barevná, proto preferuji spíše její parkovou úpravu,“ popisuje čtenářka svoji představu o ideální zahradě.

„Zároveň musí bıt zahrada i k užitku, a také, pokud to prostor dovolí, bychom jí měli dopřát i trochu divočiny pro další její obyvatele,“ snaží se čtenářka Lenka na nic a na nikoho na své zahradě nezapomenout.

Pod pergolou je v létě příjemnı stín a rodina si tu vybudovala úžasné zázemí.

Pod pergolou je v létě příjemnı stín a rodina si tu vybudovala úžasné zázemí.

Klidné místo v rohu zahrady. S houpačkou, která láká k posezení...

Klidné místo v rohu zahrady. S houpačkou, která láká k posezení...

S vědomím toho, že má obrovské štěstí, že na to všechno prostor na své zahradě má. A přeje i všem ostatním, ať se jim také daří.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).