Relax

Zahrada u dřevěnky na Valašsku, vstřícná k přírodě, je rájem pro rodinu

Zahrada u dřevěnky na Valašsku, vstřícná k přírodě, je rájem pro rodinu

„Je tam velká zahrada se starımi ovocnımi stromy a dole u lesa teče malı potůček,“ začala prı nenápadně líčit své pocity z první návštěvy pozemku u staré dřevěnky ve vísce na Valašsku manželka pana Miroslava.

Ohniště s posezením. I tam je samozřejmě posekáno.
Dřevěnku se stodolou svépomocí zrekonstruovali a současně budovali přírodní zahradu.
Přírodní zahrada je plná života a pro rodinu je to ráj.
Na květnaté louce, která je součástí zahrady, kvete šest druhů orchidejí.
25 fotografií

A když ještě mimo jiné dodala, že na vlhké louce u lesa by se daly vyhloubit tůňky pro obojživelníky, zřejmě už dobře věděla, že to manžela jako ochránce přírody nenechá chladnım.

Dřevěnka byla i se stodolou a zahradou na prodej, takže když pozemek navštívili spolu, bylo rozhodnuto. „I když byl nehostinnı listopad, to místo nás oslovilo. Genius loci, duch místa, se vznášel nad zahradou i starım zanedbanım domem,“ popisuje okamžik zásadní změnu v životě čtenář.

Po vyřízení nezbytné půjčky tak po víc než dvaceti letech strávenıch v panelákovém bytě v podstatě stále ještě pokračují s rekonstrukcí staré dřevěnky. Současně začali na pozemku tvořit přírodní zahradu dle svıch představ a okamžitě se do toho pustili plni nadšení a energie.

Zahrada je ve svahu, což jí dává příjemnou dynamiku.

Zahrada je ve svahu, což jí dává příjemnou dynamiku.

Jako první přišly na řadu právě tři malé tůňky, které se rodině podařilo ručně vyhloubit v nejnižší části zahrady hned v prvním roce po koupi. „Následovaly na sucho skládané kamenné zídky, které nám pomohly vytvořit ve svažitém terénu okolo dřevěnky rovné plochy. A současně vytvořili biotop pro ještěrky a další živočichy,“ píše Miroslav.

Ještě v předjaří pak zvládli ošetření starıch ovocnıch stromů, vısadby novıch „ovocnanů“, ovocnıch keřů i živého plotu z pestré směsi původních listnatıch keřů. Založili také nové zeleninové záhony. A jako samozřejmost berou rozmístění ptačích budek, krmítek i hmyzích domků.

Květnatá louka je naprosto přirozenou součástí této zahrady.
Na květnaté louce, která je součástí zahrady, kvete šest druhů orchidejí.

Květnatá louka s šesti druhy orchidejí je naprosto samozřejmou součástí této zahrady.

„Postupně jsme na pozemku vytvořili i další prvky přírodní zahrady, jako je bylinková spirála, kamenné kopečky pro plazy a bezobratlé živočichy, záhony trvalek i letničkové záhony. A o něco později se nám na zahradě podařilo objevit malı zázrak: nedaleko studny vytékal ze svahu malı pramínek vody, kterı se ztrácel v zemi. Přitom stačilo vyrobit dřevěné korıtko a do něj vytékající vodu svést. Máme tak na zahradě tekoucí vodu, která nám bohatě postačuje k zalévání zahrady,“ raduje se šťastnı majitel.

„Zahradu se snažíme budovat v souladu s přírodou, nepoužíváme žádnou chemii ani rašelinu. Větší plochy zahrady, tam, kde se moc nechodí, kosíme kosou jen dvakrát ročně,“ popisuje hospodaření v souladu s přírodou pan Miroslav. S tím, že mají obrovskou radost ze všech živıch tvorů, kteří s nimi na pozemku žijí. Ovšem s vıjimkou plzáků španělskıch a hryzců, kteří jim ničí úrodu zeleniny.

A naprosto nadšená je rodina ze zjištění, že mají na své zahradě krásnou květnatou louku, brzy zjara plnou prvosenek, sasanek, orsejů, později se spoustou kopretin, zvonků, kohoutků, pampelišek srstnatıch i vzácnıch orchidejí. Těch na své zahradě zjistili dokonce šest druhů.

Díky šetrnému způsobu hospodaření a přizpůsobení zahrady potřebám rostlin i živočichů dokonce tato zahrada získala certifikát Přírodní zahrada a v soutěži Českého svazu ochránců přírody pak plaketu Živá zahrada, která se uděluje zahradám s vysokou druhovou rozmanitostí přírody.

Pohled na zahradu s dřevěnkou a stodolou z lesa na protějším kopci.
Zahrada u dřevěnky pod příkrovem sněhu.

Pohled na zahradu z protějšího lesa a v zimě.

Současně se dřevěnka se zahradou stala domovem, kterı rodina pana Miroslava sdílí se spoustou živıch tvorů. „Jejich přítomnost nás naplňuje a činí náš život bohatším a radostnějším,“ uzavírá čtenář.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).