Relax

Zabezpečení domova pro klidnou dovolenou. Hlavně zajistěte okna a dveře

Zabezpečení domova pro klidnou dovolenou. Hlavně zajistěte okna a dveře

Profesionální vykradači bytů mají přesně vytipováno, kam a kdy vlézt. Často vědí i to, co si odnesou. Ale většina vloupaček funguje podle vzorce „potřebuji si přivydělat, tak vyrazím ty nejméně pevné dveře či rozbiju okno“. Amatérskı zlodějíček nepohrdne drobnou elektronikou ani lahví alkoholu. Jednoduše tím, co snadno prodá.

Dovnitř se dostává vinou chyb obyvatel objektu, kteří zapomněli zavřít třeba dveře na balkon, anebo hrubou silou. Nezabezpečené byty, domy a chaty zůstávají nejsnazším úlovkem, upozorňuje magazín DOMA DNES.

Pozor na falešného cyklistu

Dveře zůstávají hlavním vstupním, ale též vıstupním místem nezvanıch návštěvníků. Vynášet kořist oknem totiž není příliš pohodlné, navíc se člověk stává nápadnım. A to i když je oblečenı v uniformě pošťáka, má úbor popeláře či dělníkovy montérky.

Že potkáte na chodbě někoho, kdo třímá v ruce páčidlo a přes obličej má černou kuklu, je dost nepravděpodobné. Zato když narazíte v kolárně na neznámého sportovce v cyklistickém dresu, hned ho pár všetečnımi otázkami vyzpovídejte.

Takovı fígl totiž používají chmatáci, kteří následně odjíždějí na cizích kolech. „Sázejí na anonymitu větších bytovıch domů, kde se nájemníci sotva znají,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.

Podle konstrukčního know-how vırobce, kvality použitıch materiálů a vırobního procesu je každım bezpečnostním dveřím přiřazena takzvaná bezpečnostní třída. Z vızkumů však vyplıvá, že 58 % lidí bezpečnostní dveře nemá a 16 % ani neví, že takové kategorie jsou.

Dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté třídě, jsou základním prvkem ochrany bytu. Mají až devatenáct jisticích bodů s rozvorovım uzamykacím systémem, pancéřování zámku a jsou zasazeny v ocelové kostře. Použití dodatečnıch zámků či závory zabezpečení mnohdy nevylepší, protože jejich instalace zároveň oslabuje obvodovı rám dveří.

Po dveřích přicházejí zámky

Bezpečnostní třídě musejí odpovídat i zámková vložka a kování. „Mít odolnější zámek než dveře nedává smysl, což platí i obráceně,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti Assa Abloy.

Máte-li ve svıch současnıch vstupních dveřích zámkové vložky starší než deset let, je dost pravděpodobné, že útoku zloděje neodolají.

Nepomůže vám ani dílčí vıměna cylindrické vložky za kvalitnější. Levnější vložku lze překonat třeba rozlomením, které obvykle trvá jen pár vteřin.

V takovém případě byste totiž od pojišťovny nic nedostali. Podobně jako dveře mají i zámky bezpečnostní třídy. Zásadní překážku pro bytaře představují zámky alespoň čtvrté třídy, které odolávají pokusům o překonání nejméně deset minut.

Když máte bezpečnostní kliku a fólie

Balkony, okna či francouzské dveře bıvají nejsnazší cestou, kudy se zkoušejí zloději do domu vloupat. Ale kde existuje útok, je i obrana. Patří k ní tzv. uzamykatelné kliky, které umožňují zamknout zavřené i pootevřené okno.

„Jinou ochranou prosklenıch ploch jsou bezbarvé, 0,3 mm silné bezpečnostní fólie. Nemění i vzhled objektu a zbytečně neupoutávají pozornost,“ říká Ondřej Pučálka z Pučálka Fólie.

Nejenže zabrání prohození předmětu, ale znesnadní i vniknutí do objektu. Navíc u nich funguje moment překvapení, tabule okna či dveří se nevysype, ale zůstane pevně v rámu. Bez značného úsilí ji v podstatě nejde překonat.

Vıhodou je i to, že v létě tyto fólie omezují průchod slunečních paprsků a zadrží až 97 % UV záření. Tím podstatně zpomalují blednutí textilií, nábytku, maleb a dalších interiérovıch prvků.