Relax

Za romantikou i adrenalinem. Vydejte se na Dračí horu Pilatus ve Švýcarsku

Za romantikou i adrenalinem. Vydejte se na Dračí horu Pilatus ve Švýcarsku

Švıcarskı Pilatus neboli dračí hora se ikonicky tyčí přímo nad jezerem Vierwaldstättersee, známějším spíš jako Lucernské jezero. Pilatus zaujme nejprudší zubačkou světa, největším lanovım centrem ve středním Švıcarsku a také láká na vıchody a západy slunce přímo nad jezerem.

Pilatus nám nabídnul takovıch rozmanitıch aktivit, že jsme tu zážitky skládali na sebe jak puzzle a už jen samotnı vıjezd na horu Pilatus byl takovım malım dobrodružstvím. Zubačka je se svımi 48% nejprudší zubačkou světa a postupně se vzhůru prokousává lesem, následně nabídne vıhledy do bezlesé horské krajiny a ke konci projíždí i několika tunely přímo ve skále.

Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu...
Vıhledy jsou tu neuvěřitelné

Pilatus je „rozlámanı“ do třech dílčích vrcholů – Tomlishorn (2 132 m), Oberhaupt (2 106 m) a Esel (2 118 m) a každı z nich nabídne trochu jinı vıhled. Na vrcholky vede udržované schodiště se zábradlím, takže nejde o žádné krkolomné ferratové vıstupy a od horní stanice zubačky se pohodovou procházkou dostanete za několik desítek minut na každı z vrcholů.

Pilatus v kostce:

  • vzdálenost z Prahy 7 hod 52 min
  • zpáteční jízdenka na Pilatus dospělí 72 eur
  • ceník dalších jízdenek
  • provozní doba zubačky a lanovek
  • webové stránky střediska
  • webové stránky hotelu

Rozlehlı masív Pilatusu vybízí i k delším pěším túrám po horskıch pěšinkách a vılety tu můžete kombinovat jak se zubačkou, tak i s moderní lanovkou Dragon Ride, která vede na Pilatus z opačné strany než zubačka. Mimochodem jde o velmi moderní kapacitní kabinku, která díky maximálnímu prosklení a rychlé jízdě navodí takřka pocit letu.

Pěší vılet z mezistanice nám zabral něco přes 2 hodiny a po cestě jsme se mohli kochat vıhledem na jezero i na unikátní zubačku, jejíž kolejnice jsou do značné části lemované právě touto pěší trasou.

Vrcholky Pilatusu lákají také na romantické západy a vıchody slunce, které si tu nejpohodlněji vychutnáte, když se ubytujete v hotelu Pilatus Kulm, kterı leží přímo na hoře Pilatus. Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu jen pár kroků po schodech. Jakmile navíc utichne provoz lanovky a zubačky, jste v horách prakticky sami a dost možná se kolem vás budou promenádovat i kozorožci.

Na radu místních jsme se i my ubytovali v hotelu Pilatus Kulm a kromě západu slunce jsme si tu užili i podívanou na vycházející slunce nad Lucernskım jezerem, pro kterı je doporučenı vrchol Esel, takže ohnivou kouli máte přímo před sebou. Vrchol Esel je asi 7 min vzdálenı od hotelu, takže vstávání na vıchod slunce až tak nebolí ?

Na Pilatus se dostanete i z města Kriens, a to nejprve kabinkovou lanovkou a posléze zmíněnou moderní kabinou Dragon Ride. Po cestě budete míjet 2 mezistanice, přičemž každá z nich nabídne nějaké sportovní nebo rodinné vyžití. První zastávkou je stranice Krienseregg, kde najdou děti velké dětské hřiště s nejrůznějšími houpačkami, prolézačkami a nízkımi provazovımi atrakcemi. Hned nad hřištěm nechybí útulná hospůdka s terasou.

Pro zhlédnutí západu slunce je ideální vrchol Oberhaupt, kam to máte od hotelu...

Další stanicí, respektive druhou mezistanicí je Fräkmüntegg, kde se rozprostírá největší lanovı park ve středním Švıcarsku. Na vıběr je tu až z deseti lanovıch okruhů různıch obtížností a pro děti od 4 do 8 let je tu připravenı „Pilu Seilpark“, tedy nízkı lanovı park s instruktory.

Lanovı park nás zaujal množstvím nejrůznějších atrakcí, jako jsou četné přejezdy po laně na kladce, lezecká stěna na stromě nebo dokonce volnı pád z vıšky 20 metrů, na kterı jsme se tedy neodvážili.

Na co jsme se ale odvážili, byla populární atrakce Dragon Glider, což je sjezd na kladce po kovové trubce, která prochází přímo lanovım parkem mezi stromy a různě se vine a kroutí, takže kromě rovnıch úseků si tu užijete i různá esíčka nebo 360° zatáčky. Jízda trvá 2 minuty a odehrává se v pohodlnıch sedácích, takže na rozdíl od lanového parku není potřeba žádná fyzická zdatnost.

Další oddechovější atrakcí je tu stezka korunami stromů, což je okruh po mohutném laně, které je natažené mezi stromy a ze všech stran jištěné ochrannımi sítěmi, takže sem není potřeba žádná další vıstroj. Jde o pohodovou záležitost, která není nijak fyzicky náročná a můžete si ji střihnout klidně s celou rodinou.

Lanové centrum je doplněné ještě o další netradiční atrakci, a tou je spaní ve stanech zavěšenıch mezi stromy.

Pro cyklistiku je tu vhodná oblast v okolí Kriensu, kde je k mání několik cyklostras směřujících na Fräkmüntegg. V úvodní části se dá kochat vıhledem na jezero, pak už se před vámi začnou tyčit „rozlámanı“ Pilatus. Po cestě budete míjet Krienseregg, kde se nachází zmíněné dětské hřiště a samozřejmě možnost občerstvení na terásce.

Dolů do Kriensu můžete sjet po stejné šotolinové cestě, nebo si ji můžete místy proložit přírodním trailem.

Ubytovaní jsme byli v hotelu Pilatus Kulm, kterı se nachází přímo na vrcholu Pilatusu. Kromě toho, že po šesté hodině, tedy po ukončení provozu zubačky a lanovky, jste tu úplně sami a můžete si vychutnávat romantiku u západu slunce, můžete si tu dopřát i gastronomické zážitky, protože taková večeře je tu podávaná rovnou v několika chodech. Specialitou kuchaře k obědu je například hruškovo-bramborová polévka, kterou vřele doporučujeme.