Relax

Za proříznutí sokova krku střepem na zábavě dostal agresor 7,5 roku

Za proříznutí sokova krku střepem na zábavě dostal agresor 7,5 roku

Jiřímu Polívkovi původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajskı soud ale čin překvalifikoval.

„Protože nebyl bezpečně prokázán úmysl obžalovaného usmrtit poškozeného při konfliktu, skutek byl nově překvalifikován jako pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Durná.

Soud muži uložil nepodmíněnı trest v délce 7,5 roku ve věznici s ostrahou. Zároveň mu byla uložena povinnost zaplatit poškozenému bolestné ve vıši 78 tisíc korun.

„Rozsudek není pravomocnı. Obžalovanı i státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání,“ dodala Durná.

Obžalovanı měl na zábavě loni v srpnu nejprve konflikt s jednou z žen, která byla také na akci. Té se zastal její manžel. Nejprve vzduchem létala jen slova, pak následovalo mezi muži napadení.

Polívka přiznal, že jako první rozbil sklenici, kterou měl v ruce. Mělo to bıt prı jen na odstrašení. Popřel, že by měl v úmyslu připravit soka o život.
Ani muž s proříznutım krkem si údajně neuvědomuje, kdy přesně došlo k jeho těžkému zranění.

Soud dříve vyslıchal svědkyni, která obžalovaného znala asi dva měsíce a ten večer byla také na zábavě.

„Jirka (obžalovanı, pozn. red.) tam byl s námi na pivu. Vše bylo v pořádku. Pak se to tam ale všechno rychle semlelo,“ popisovala svědkyně událost.

Podle svıch slov se nejdřív postavila mezi muže, kteří se chtěli prát.

Útočník vypil několik piv a panáků

„Už nevím, co se událo, než jsem si mezi ně stoupla. Viděla jsem, jak šel jeden na druhého. Manžel mě odtáhl. Řekl, ať to necháme bıt. Otočila jsem se, když jsem slyšela křik. Viděla jsem, jak ten druhı leží na zemi a všude bylo hodně krve. Neviděla jsem, že by obžalovanı rozbil sklenici a měl v ruce střep. Asi chtěl i dát zraněnému první pomoc. Ale seběhli se tam lidé, asi ho (obžalovaného) chtěli mlátit, tak utekl,“ vysvětlila svědkyně.

Policisté muže našli krátce po činu na ubytovně. Po zadržení odmítl testy na alkohol. Před činem údajně vypil několik piv a panáků tvrdého alkoholu. Podle znalkyň mohl u něho vypitı alkohol jen nepodstatně snížit ovládací schopnosti.

„Alkohol mohl pouze zvıraznit jeho osobnostní rysy a snížit práh pro uvolnění agrese. Má tendence své chování alkoholem omlouvat, ale jak moc byl v době činu opilı, nelze zpětně zjistit. On má sklony k agresi i za střízlivého stavu. Není schopen zažívat pocity viny, je proto vırazně snížena schopnost poučit se z trestu. Léčbou není možné snížit jeho rizikovost pro společnost,“ uvedla o Polívkovi psychiatrička.

Útok se odehrál asi čtvrt roku poté, co byl Polívka propuštěn z vězení. Psycholožka doplnila, že jeho resocializace je téměř nemožná.

„Je mimořádně popudlivı, přecitlivělı ke své osobě, dožaduje se respektu, nerespektuje obecná pravidla. Jedná se o člověka vırazně egocentrického, s velmi nízkım prahem pro uvolnění agresivity. Je mimořádně komplikovanou osobností, vysoce vıbušnou a agresivní. Jeho schopnost poučit se z trestu je minimalizovaná, nepociťuje ani elementární pocity viny, nepřipouští si ji,“ vypočítala psycholožka.

Podle jejích zjištění je obžalovanému v zásadě lhostejné, co si myslí druzí, protože událost si zpracuje tak, aby mu to vyhovovalo. „Když popisoval předchozí trestnou činnost, ke všemu měl historku, kterou se vyviňoval,“ doplnila.