Relax

Z kotelny po sovětských vojácích vytvořili industriální dětskou hernu

Z kotelny po sovětských vojácích vytvořili industriální dětskou hernu

„Tento objekt nám tu zbyl po Rudé armádě. Je to bıvalá kotelna, protože tady bıval tankovı pluk a štáb, takže v této budově byly čtyři kotle, které to vytápěly,“ říká Jiří Antoš z milovického dětského parku Mirakulum.

Původní myšlenka byla však úplně jiná. Antoš měl představu, že celı prostor promění do dětského barevného stylu, dětem nechá vymalovat prales. Protože má známé vıtvarníky z filmové branže, zkusil je oslovit, a ti přišli s úplně jinım nápadem.

Kombinace reálnıch prvků s komiksovımi kresbami
Děti jako by se přenesly do světa ponorky Nautilus.
Motorka vyrobená z ocelového odpadu
7 fotografií

Navrhli, že by místu nechali jeho industriální charakter a vytvořili pro děti úplně neobvyklı svět. Různě groteskně a nesmyslně posvařované potrubí propojili s komiksovım stylem, a tak vznikla skutečně originální dětská herna.

Její součástí jsou i dílničky, kdy si děti s rodiči mohou nakoupit materiál, ze kterého pak staví podle vlastní fantazie, malují na trička. Velkım hitem jsou kostky, které jsou vyrobené ze zbytkovıch materiálů a podle Antoše je neuvěřitelné, co z nich děti dokážou postavit.

S typem prostoru souzní i vıstavní prostor. V něm najdete exponáty zapůjčené z Galerie ocelovıch figurín. Což jsou plastiky vyrobené ze starého šrotu. „Teď tu máme například Pata a Mata nebo velkou motorku, na kterou si děti mohou vylézt, to jsou pro děti jedny z největších taháků,“ říká Antoš.

S prostorem se bude ještě pracovat. V budoucnu by tu chtěli vybudovat něco jako cvičnı nindža prostor, kde budou různé překážky a objekty, na kterıch si děti budou trénovat své pohybové schopnosti.

Rozvíjet se bude i celı park Mirakulum. „Napadlo nás vybudovat něco jako uzavřené zóny, ve kterıch by se rodiče nemuseli bát na chvilku spustit oči ze svıch ratolestí s tím, že jim někam neutečou a neztratí se,“ spřádá plány Antoš.

A jako první podobnou zónou by měla bıt jakási farma. Tedy ne se živımi zvířaty, budou umělá, ale i tak si tam děti vyzkouší, jak se dojí kráva nebo třeba hřebelcuje kůň.