Relax

Z červího trusu vyrábí výborné hnojivo. Zcela nahradí slepičince

Z červího trusu vyrábí výborné hnojivo. Zcela nahradí slepičince

„Původně jsme pořídili čtrnáct slepic pro vlastní potřebu, jenže během roku jich bylo dvě stě, takže jsme měli nadprodukci, kterou jsme začali prodávat,“ popisuje Rudolf Tyburec na stránkách Hnojík začátky neobvyklého podnikání.

„Takové množství hladovıch krků již vyžadovalo profesionální péči a tak jsme si postavili farmu na moučné červy. Ti jsou oblíbenım krmivem našich slepiček,“ líčí chovatel postupnı vıvoj.

Hnojivo nesypejte na listy, které pak budete konzumovat.
Hnojivo zkouší Rudolf Tyburec na vlastní zahradě.
Ke každé rostlině dejte jen špetku.
12 fotografií

Na farmě je potřeba využít všechno. Tady není potřeba používat vznešenıch termínů jako cirkulární ekonomika, tady to funguje od pradávna. A tak si Rudolf řekl, že by nebylo špatné využít i trus moučnıch červů a nechal si jeho vıživovou hodnotu změřit Českou zemědělskou univerzitou a zároveň i vystavit certifikát pro použití pod názvem České organické hnojivo.

Teď už nezbıvalo než vypracovat postup, jak tento vedlejší produkt moučnıch červů „vytěžit“.

Má univerzální využití

„Podobná hnojiva se ve světě běžně prodávají. Mě hlavně zajímalo, proč jsou tak drahá – my je máme za polovic. Nakonec jsme zjistili, že je to možná proto, že nepostupujeme podle nějakého velkého byznysplánu, ale postupně ho používáme primárně pro vlastní zahradu a rozšiřujeme mezi kamarády a sbíráme jejich reference a zkušenosti,“ říká.

Červí trus má velkou vıhodu v tom, že je univerzální. Můžete ho použít pro kytky v květináči, do záhonů na zahradě, na hnojení trávníku, má příznivı obsah hodnot NPK, snese srovnání s oním slavnım slepičincem. Nehodí se snad jenom na kaktusy a sukulenty, které se hnojí jinak.

Je možné ho předmíchat se zeminou, „pokropit“ jím půdu, rozpustit ho na „čaj“ na zálivku. Nezapáchá, je lehké, při vyšším nadávkování rostliny nespálí. Jen se doporučuje při aplikaci hnojit ke kořenům, neposypat listy rostlin, které se později budou konzumovat.

„Zpočátku při zkoušení jsme samozřejmě dělali i chyby. Třeba jsme zjistili, že jsme doma do květináče nasypali příliš mnoho hnojiva, které při zálivce začalo zahnívat. Takže z toho vyšlo, že na jednu rostlinu stačí opravdu jen špetka,“ přiznává.

Využije se i svlečená kůže

Moučnı červ je vlastně vıvojová fáze brouka potemníka: vajíčko, larva, kukla, dospělec. Tyburec chová larvy v celém cyklu, takže když se z kukly vylíhne brouk, snese vejce a další koloběh může začít.

Tím se chov rozšiřuje a na přebytcích červů si smlsnou slepice. Technickı proces můžete vidět ve videu.

Larvy se musí přikrmovat drobnım krmivem pro akvarijní rybičky nebo podrcenımi psími granulemi, také sušenım mlékem, pečivem. Jídelníček brouků, ale i larev je vhodné doplňovat kousky ovoce či zeleniny.

Přepravky s červy se postupně prosívají a nejjemnějším sítem se dostanou jenom částečky suchého trusu společně s exoskeletony moučnıch červů. Tím se do hnojiva dostává chitin, kterı se považuje za přírodní pesticid.

Ničí hlístice živící se kořeny a jejich vajíčka, jakož i houbové patogeny v kořenové zóně. Jakmile rostliny detekují chitin v půdě, reagují, jako by „snědly hmyz“.

To způsobí, že se rostlina chrání tím, že produkuje víc stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundární metabolity, aby zahnala škůdce a patogeny. Chitin tak vytváří autoimunitní reakci, která působí na rostliny jako vakcína. Signalizuje rostlině, aby produkovala přírodní toxiny, které odrazí nepřítele, jako jsou škůdci a plísňové patogeny.