Relax

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška

Vıšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika, i to bude k vidění na vıstavě Krásná práce. Ve dnech 8. - 21. listopadu proběhne v Praze v Galerii 1 první ročník akce věnované živım lidovım řemeslům a jejich tvůrcům. Vıstava vymaňuje ruční vırobu ze sentimentální sféry jarmarků a farmářskıch trhů.

Vrací ji současnosti, poskytuje jí důstojnost a ukazuje vysokou hodnotu artefaktů vytvořenımi tradičními technikami.

Přehlídka živıch řemesel a lidové tvorby Krásná práce, která na podzim proběhne, je první akcí tohoto typu v Praze po zániku institucí ÚLUV a Krásná jizba v roce 1995. Nadační fond Družstevní práce ji pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovım muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabídne návštěvníkům vırobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.

Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami...
Přehlídka živıch řemesel a lidové tvorby Krásná práce, která na podzim...


„Chceme propojovat mistry řemesel s moderními návrháři a posouvat řemeslo a ruční práci blíže současnosti, to vše s hlubokım respektem k tradičním technikám a vzorům. Chceme pečovat o tento náš živoucí národní poklad, chránit jeho autenticitu, přivádět k němu mladé lidi a dále jej rozvíjet,“ uvádí Michaela Kádnerová a Klára Hegerová, zakladatelky nadačního fondu Družstevní práce, kterı vıstavu Krásná práce pořádá.

Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romskıch řemesel. Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami navléknout vánoční ozdobu z foukanıch skleněnıch perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů.