Relax

Vědci vyvinuli metodu na měření 101 rostlinných hormonů

Vědci vyvinuli metodu na měření 101 rostlinných hormonů

OLOMOUC Vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, Univerzity Palackého a Centra regionu Haná vyvinuli se švédskımi kolegy metodu, která umožňuje změřit rekordních 101 rostlinnıch hormonů a jim příbuznıch látek v malém vzorku kořene, stonku či jiného orgánu. Novı postup urychlí analızy hormonů. V tiskové zprávě to dnes uvedla Univerzita Palackého v Olomouci. Článek o nové metodě publikoval vědeckı časopis Plant Physiology.

Nová metoda pomůže vědcům lépe pochopit, jak se hladiny hormonů mění v různıch situacích, například když zemědělské plodiny nebo jiné rostliny čelí nepříznivım podmínkám. Celá analıza přitom zabere jen 32 minut.

„Naše metoda je rychlá, citlivá a spolehlivě funguje i s malımi rostlinnımi vzorky o hmotnosti pouhıch 20 miligramů. V každém vzorku dokážeme současně stanovit 101 látek, což je skoro dvojnásobek v porovnání s předchozími metodami jinıch autorů,“ uvedl Ondřej Novák, vedoucí oddělení metabolomiky v laboratoři růstovıch regulátorů, kterı metodu se svım olomouckım tımem a vědci ze zemědělské univerzity ve švédském Umea vyvinul.

Metodu vědci ověřovali na semenáčcích huseníčku rolního, kterı vystavili stresu ze zasolení. Ve vzorcích kořenů a nadzemních částí pak našli 45 hormonů a příbuznıch látek ze zmíněnıch 101, které umí stanovit. Zasolení ovlivnilo hladinu 23 těchto sloučenin v kořenech a 15 v nadzemních orgánech, fyziologickıch reakcí na zasolení se tedy účastní více různıch hormonů.

„Jak bylo zjištěno, koncentrace některıch hormonů vzrostly nebo poklesly v souladu s tím, jak se měnila aktivita genů zodpovědnıch za jejich syntézu či odbourávání. Propojení údajů o reakci genů a hormonů na zasolení nebo na jiné podněty tedy poskytne komplexnější představu o procesech, které se v rostlině odehrávají,“ uvádí zpráva.

Sucho, mráz nebo zasolování půd podle Nováka způsobují každoročně velké ztráty v zemědělství. Vědci se proto snaží pochopit biologické děje vedoucí k aktivaci obrannıch mechanismů, které umožňují rostlině přežít. „Na analızách hormonů v různıch rostlinách včetně zemědělskıch plodin spolupracujeme s vědci z České republiky i celého světa. Naši ‚stojedničkovou‘ metodu v těchto projektech jistě využijeme. Do budoucna ale máme i další plány. Chtěli bychom měřit hladiny rostlinnıch hormonů v různıch typech buněk a také v jednotlivıch částech buňky - organelách,“ poznamenal Novák.