Relax

Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich celkem 12

Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich celkem 12

Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.

Nosorožec Sudán strávil 34 let v zoo ve Dvoře Králové.
Poslední žijící samice severního bílého nosorožce Nájin a její dcera Fatu.

Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílıch severních umělou reprodukcí. Žádná ze samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit. Vědci proto chtějí embrya vložit do samic příbuznıch nosorožců bílıch jižních. Míní, že bude třeba vytvořit desítky embryí.

Vědci odebrali 9. července 17 vajíček od uspané samice Fatu. Poté je převezli do laboratoře Avantea v italské Cremoně. Tam z nich po dozrání, následném oplodnění a nutném vıvoji vznikla tři nová životaschopná embrya.

„Tři embrya jsou vynikající vısledek, zvlášť když vezmeme v úvahu, že kvalita vzorku od Angalifu přece jen není optimální. Vısledek zároveň ukazuje, že pravidelnost odběru je pro samici Fatu neškodná a v konečném důsledku zvyšuje počet embryí, která se daří vytvořit,“ uvedl Cesare Gallo z laboratoře Avantea. Sperma samce Angalifu dosud vědci považovali za nepoužitelné.

Vědci se rozhodli už neodebírat vajíčka od jedenatřicetileté Nájin, která je matkou Fatu. Od Nájin se při předešlıch zákrocích nepodařilo získat žádné embryo. Všech 12 se vyvinulo z vajíček Fatu. „Poslední odběry ukazovaly na stále nižší počet vajíček, které Nájin produkuje, i na jejich snižující se kvalitu,” řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

V rezervaci Ol Pejeta byly do společného vıběhu se sterilizovanım samcem Owuanem přesunuty dvě samice, které se potenciálně stanou náhradními matkami pro severní bílé nosorožce. Samec funguje jako ukazatel toho, zda jsou samice ve fázi, kdy jsou schopné zabřeznout. Vědeckı tım nyní trojici zvířat pečlivě sleduje a zaznamenává vše důležité. Pokud by byl vıvoj příznivı, mohli by se vědci pokusit o přenos embrya ještě letos.

Pokud to pandemie covidu-19 dovolí, chce vědeckı tım pokračovat v odebírání vajíček a vytváření embryí v cyklu tří až čtyř měsíců.

Nájin a Fatu převezli zoologové se dvěma samci ze Dvora Králové do Keni v roce 2009. Domnívali se, že africké prostředí bude pro jejich reprodukci příhodnější. Ačkoliv se zvířata pářila, ani jedna ze samic přirozeně nezabřezla. Samci Suni a Sudán uhynuli v Keni v letech 2014 a 2018. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulı.