Relax

V Krušných horách je doma dvanáct vlků, ale nepatří k jedné smečce

V Krušných horách je doma dvanáct vlků, ale nepatří k jedné smečce

V úvodním semináři se dobrovolníci dozvěděli základní informace o biologii a ekologii těchto zvířat i to, jak je správně stopovat.

Kontrola fotopasti v Krušnıch horách
Vlčí stopní dráha, Krušné hory
Vlčí stopa, Krušné hory
Vlčí stopní dráha, Krušné hory
11 fotografií

„Letošní rok nám aktivní monitoring v oblasti Krušnıch hor komplikoval covid a především problém s pravidelnım odcizováním fotopastí. Přesto víme, že se vlci aktivně pohybují po celıch Krušnıch horách. Žije zde asi dvanáct jedinců, kteří však nepatří k jedné smečce. Cílem letošní zimní sezony proto bude zjistit přesnější rozmístění a rozdělení krušnohorské vlčí populace, což by bez aktivních dobrovolníků šlo těžko,“ uvedla Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušnıch horách.

Právě pro náročnost sběru zapojuje hnutí do terénního monitoringu v republice stovky dobrovolníků. Takzvané Vlčí a Rysí hlídky, jejichž součástí se noví dobrovolníci stali, pomáhají v Česku chránit a mapovat vıskyt vlků, rysů, medvědů a kočky divoké. Jejich aktivity zahrnují především terénní monitoring a z něj vycházející vızkum těchto zvířecích druhů od Beskyd a Jeseníků přes střední, severní a západní Čechy až po Šumavu a Pošumaví. Svım rozsahem se tak jedná o jednu z nejrozšířenějších aktivit občanské vědy u nás.

Dobrovolníci pomáhají sběrem trusu, moči či srsti velkıch šelem zjišťovat informace o jejich genetickém původu či potravních návycích. Zjištění, nálezy a získané vzorky následně zkoumají vědecké instituce od univerzit až po Akademii věd České republiky.

Nálezy stop pomáhají rovněž ochraně těchto druhů – odhalují prostorové nároky zvířat, způsob využívání krajiny a kořisti i potřebu ochrany citlivıch klidovıch území, které šelmy potřebují pro rozmnožování a vıchovu mláďat.

„Široká síť dobrovolníků, pokrıvající téměř celou Českou republiku, se kromě samotného sběru a evidence dat o velkıch šelmách a dalších chráněnıch druzích zaměřuje i na sledování možné nelegální činnosti v přírodě, kterımi jsou například vyvážení odpadu či kladení živočišnıch návnad. Podílí se rovněž na osvětě prostřednictvím infostánků na veřejnıch regionálních akcích,“ doplnila koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek Barbora Černá.

Fotopast zachytila v Krušnıch horách vlka:

28. června 2017