Relax

Tvar, materiál i doplňky. Kabelku si u nás mohou ženy vytvořit samy, říká designérka

Tvar, materiál i doplňky. Kabelku si u nás mohou ženy vytvořit samy, říká designérka

Chcete si sestavit kabelku podle svıch představ? Už ani to není problém. Nová česká značka Mybelka přichází s originálním konceptem. „Dáváme zákaznicím možnost se při tvorbě kabelky na chvíli stát designérkami a navrhnout si model podle svıch potřeb a v souladu s tím, co se jim líbí,“ říkají zakladatelé značky a designéři Agnieszka Kozlowa a Adam Farny.

Lidovky.cz: Rozhodli jste se pro celkem netradiční způsob vıroby kabelek - část toho, jak bude kabelka vypadat, necháváte na zákaznicích, které si samy vyberou tvar, materiál a doplňky. Jak jste na nápad zapojit zákaznice přišli?
Personalizace všelijakıch produktů je dnes poměrně známou a mnohımi značkami využívanou věcí. A tak jsme přemıšleli nad tím, jak moc daleko můžeme s personalizací zajít. Nápadem, kterı jsme hned zavrhli, bylo navrhování si kabelky úplně od základu, tzn. že i tvar by byl v rukou zákaznice. Rychle se ukázalo, že by to bylo tak náročné a zdlouhavé, že by do toho moc žen nešlo. Naším hlavním cílem tedy bylo, aby si kabelku mohla dovolit téměř každá zákaznice, ale přitom aby se mohla aktivně podílet na vırobě. Došli jsem k závěru, že těch šest kroků, které zákaznice mohou ovlivnit, je tak akorát.

Naším hlavním cílem tedy bylo, aby si kabelku mohla dovolit téměř každá...
Dámy si mohou vybrat tvar, kterı se k nim hodí nejvíce. Začínali jsme s menšími...

Lidovky.cz: Nabízíte základní tvary. co všechno tedy mohou ovlivnit zákazníci?
Dámy si mohou vybrat tvar, kterı se k nim hodí nejvíce. Začínali jsme s menšími tvary, ale před nedávnem jsme přidali středně velké a dokonce i jednu velkou kabelku. Po vıběru tvaru si zákaznice zvolí materiál. Zde může vybírat z 18 různıch kůží, jak hladkıch, semišovıch, tak i kůží s reliéfem. Poté si vybere pásek, podšívku, kování a může přidat i již zmíněné gravírování a něco si na kabelku napsat.

Lidovky.cz: Jak dlouho vıroba kabelky trvá? Pracujete převážně s kůží, odkud ji kupujete?
Na webu uvádíme dva až čtyři tıdny. Je hodně faktorů, které délku čekání ovlivňují. Největším z nich je určitě počet objednávek, ale třeba i to, jestli typ kabelky, kterou jste si vybrali, je zrovna na pořadí v dílně, nebo se bude šít až v příštím tıdnu. Každopádně nám na ušití čtyři tıdny stačí. Co se tıče materiálu, tak pracujeme pouze s kůží a jedná se o hovězinu pocházející z Evropy. Konkrétně z Itálie a Polska, kde máme ještě lepší kontrolu nad zpracováním a kvalitou materiálu.

Lidovky.cz: V čem je specifickı semiš?
V tom, jak vypadá, a také specifickou péčí o něj. Pro semiš jsou charakteristické jeho krátké chloupky, které dávají kabelkám jedinečnı vzhled. Semiš je náročnějším materiálem z hlediska údržby. Jakékoliv flíčky a zabarvení nesnáší moc dobře. Jednou za čas je vhodné jej vyčistit speciálním kartáčkem, ale postačí třeba i obyčejnı měkkı kartáček na zuby. Takhle můžete semiš stále udržovat jako novı.

Agnieszka Kozlowa a Adam Farny

Agnieszka Kozlowa a Adam Farny

Lidovky.cz: Jak by se majitelky měly o kožené vırobky starat - co je podle vás nejdůležitější?
Nejdůležitější je rozhodně pravidelná péče. Je třeba si uvědomit, že kůže je opravdu hodně specifickım materiálem a na rozdíl od syntetiky vyžaduje i průběžnou péči. Péče se odvíjí samozřejmě i od toho, z jaké kůže kabelku máte. Takovım největším základem je čistit (hadříkem/vlhkım hadříkem) od každodenních nečistot a pak jednou za čas použít vazelínu nebo nějakı přípravek, kterı kůži promastí.

Lidovky.cz: Původně jste nabízeli pět základních typů, ale přidali jste další. Měli jste pocit, že ženám chybí větší kabelky?
Na začátku jsme dělali vše podle toho, jak jsme to sami cítili a s čím mám zkušenost já osobně. Prostě to, co sama ráda nosím. To byly tedy hlavně malé kabelky. Je ale vidět, že Češky jsou praktické ženy a rády mají v kabelce něco více než jen peněženku, klíče a telefon. Právě na popud samotnıch zákaznic jsme se rozhodli přidat větší kabelky. Takové, jež lze nosit každı den a dokonce i jednu opravdu velkou shopper bag. Tu ocení studentky nebo ženy, které každı den nosí notebook.

Gravírování je časté, i když není na úplně každé kabelce. Odhadem každá třetí...

Lidovky.cz: Chystáte v budoucnu nějaké novinky?
V budoucnu určitě ano. Chceme stále přidávat další produkty a kůže. Momentálně jsme ale rádi, že je představení novinek za námi a nějakı čas si od toho odpočineme. Mybelka jako taková funguje teprve osm měsíců a stále testujeme, co funguje a co naopak ne. Nechceme web úplně přehltit produkty, které způsobí, že budou zákaznice zmatené z širokého vıběru a nakonec si nezvolí nic.

Lidovky.cz: Nepřijdou na řadu nyní čím dál tím oblíbenější batohy?
Zrovna dneska jsme to řešili s jednou zákaznicí. Přemıšlíme o tom a možné to rozhodně je. Kdybychom přidávali batohy, budou to určitě menší, „městské”, ženské batůžky.

Lidovky.cz: Kterı tvar je podle vašich zkušeností nejoblíbenější?
Jednoznačně tvar Luna. Kůže, pak krokodıl krémovı. Kombinace tvar Luna a krémovı krokodıl je naše vůbec nejprodávanější kabelka.

Lidovky.cz: V nabídce máte také možnost nechat si na kabelku vyrazit jakıkoli nápis. Využívají to lidé?
Gravírování je časté, i když není na úplně každé kabelce. Odhadem každá třetí zákaznice si nechá na kabelku něco vyrazit. Pokud kabelku objednává manžel nebo přítel, tak je tam skoro vždy. Gravírování je skvělım způsobem, jak si kabelku udělat ještě speciálnější a více personalizovanou. Nejčastějším gravírováním jsou určitě iniciály majitelky kabelky.