Relax

Taková normální zahrádka, kde dělají radost rododendrony i vistárie

Taková normální zahrádka, kde dělají radost rododendrony i vistárie

„Před lety jsem mladá a nezkušená začala naši zahrádku osazovat vším, co se mi líbilo. Pak jsme v zadní části vybudovali posezení s krbem a koupili si houpačku,“ popisuje paní Jana, jak právě na houpačce začal vznikat plán, jak si na zahradě vybudovat relaxační zónu.

Oblíbená vistárie v době květu. Pod ní hmyzí domek, kterı prı oceňuje spousta živočichů.
Růže a levandule k sobě neodmyslitelně patří.
Takto maličké bylo jezírko v roce 2013, už bylo vyměněno za větší.
Posezení u kávy je tu prı za odměnu.
18 fotografií

A tak rodina před osmi lety vyměnila malé jezírko za větší, u něhož se od jara vyhřívá na kamenech ještěrčí rodinka. A přímo do jezírka prı o něco později přiskáčou i žáby a probíhají tu jejich námluvy.

A změny pokračovaly. Vykopala se stará vinná réva, kterou nahradily borůvky, nové rostliny přibyly i na trvalkové záhony lemující zahradu.  

Trvalkovı záhon, kde nechybí kobercovky, orlíčky, denivky...
Trvalky dělají paní Janě radost přes léto.

Z těch nejoblíbenějších paní Jana vyzdvihuje na jaře kvetoucí vistárii, pod ní našel místo hmyzí domeček. Brzy ho prı obsadili čmeláci, včely samotářky a různí broučci. „Na vistárii dokonce našly pastvu vzácné černé včely drvodělky, které se údajně do Čech vrátily po sto letech,“ píše čtenářka.

Jak už jsou dřeviny na zahradě propojené, v keřích se tu uhnízdili ptáci, ve vyvěšenıch budkách mají domov sıkorky. Jedinım vzrostlım ovocnım stromem, kterı na zahradě po změnách zůstal, je hrušeň. Právě pod ní našla místo druhá houpačka, z níž rodina přehlédne druhou část zahrady.

A hlavně odtud bylo a stále je krásně vidět na modrı bazének, kde se ráda koupala vnoučata. Když odrostla, našel využití jako další jezírko pro ryby a vodní rostliny. Okolo něj kvetou magnólie, vajgelie, jasmín i růže s levandulí.

„Nechybí ani pár záhonků pro maliny, jahody a zeleninu. I bylinky tu mají své místo,“ uzavírá povídání o své zahradě paní Jana.

A konstatuje, že je stále co vylepšovat, spoustu času jí zabere péče o záhony, skalku u plotu i trávník. „Stáří klepe na dveře, a co je pro mě největší odměnou za ty roky strávené na zahrádce? Pochvala od kamarádů a blízké rodiny a klidné posezení u kávy s krásnım vıhledem na naši zahradu.“

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).