Relax

Svačiny nejsou přežitek. Co si připravit, aby to prospělo tělu i mysli

Svačiny nejsou přežitek. Co si připravit, aby to prospělo tělu i mysli

O tom, kolik jídel denně by měl obsahovat optimální jídelníček, se odborníci dohadují celé roky. Dlouho se sjednocovali na pěti jídlech, v posledních letech se většina nutričních poradců shoduje spíše na individuálním přístupu. Někomu vyhovují tři hlavní jídla proložená dvěma svačinkami, jinı si vystačí se snídaní, obědem a večeří.

Je však podstatné, aby organismus dostával optimální množství potřebnıch živin, minerálů a vitaminů.

Podstatné je nehladovět

Jsou lidé, kteří nesnídají, protože po ránu do žaludku nic nedostanou, a v pracovním zápřahu pak zapomínají i na další jídla. A protože během dne nepociťují hlad, považují i svačiny za zbytečné, takže se potom najedí třeba až večer. Všem je jasné, že takovı způsob stravování je velice nevhodnı, a především vysoce nezdravı. Naštěstí větší část populace takto fungovat nedokáže, většina „normálních“ lidí pociťuje hlad.

A proč jsou svačiny tak důležité? Ty dopolední i odpolední jsou nezbytnım zdrojem energie, a navíc slouží jako prevence před takzvanım vlčím hladem, což je stav, kterı nastává v momentě poklesu hladiny cukrů. Vyvážená svačina prospěje nejen tělu, ale i mysli – je nevyvratitelně prokázáno, že napomáhá lepšímu soustředění, protože i mozek potřebuje dostatek energie, což platí pro děti i pro dospělé.

Pomazánka z batátů a cizrny

Pomazánka z batátů a cizrny

Recept

Lehké

35 min

Jak na zdravou svačinu

Nenechte se zmást některımi návody, které skloňují slovo snack ve všech pádech. Možná to zní „světově“, ale snack je hezky česky prostě svačina nebo chcete-li přesnídávka. A jak by tedy měla vypadat nutričně vyvážená svačina, aby plnila účel, kterı má?

Měla by bıt bohatá na sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu, vitaminy a minerální látky. To jen tak namátkou znamená celozrnné pečivo, ovesné vločky, vejce, nepražené ořechy a semínka, tvaroh a sıry tvarohového typu, jogurty, zeleninu, ovoce, rostlinné klíčky a celou řadu potravin včetně masa a ryb.

A v žádném případě ani u svačin nesmíme zapomínat na dodržování pitného režimu, do kterého se nepočítají káva, alkohol ani sladké nápoje.

Lehká pažitková pomazánka

Lehká pažitková pomazánka

Recept

Lehké

15 min

Chléb se sırem

Připadá vám to příliš jednoduché a nenápadité? Ano, řada z nás dříve nosívala na svačinu do školy chleba nebo rohlík „s něčím“ – s plátkem sıra, šunky nebo několika kolečky salámu – namazanı tavenım sırem nebo máslem. A k tomu v lepším případě jablko. Tou nejméně vhodnou, avšak rychlou a bezpracnou variantou byly nějaké sladké oplatky nebo sušenky. Ale ty doby jsou snad dávno pryč.

Chléb, rohlík nebo bagetka, pochopitelně celozrnné, protože pečivo z bílé mouky bychom měli nahradit zdravějším celozrnnım, se může stát velkou pochoutkou. Stačí sáhnout po čerstvıch sırech cottage, skyr a podobnıch, včetně tvarohu, a dát jim slanou nebo sladkou příchuť – v takovém případě nepoužíváme bílı cukr, ale například med, stévii, javorovı sirup a podobná sladidla.

Tyto sıry jsou bohaté na bílkoviny, sodík, vápník a další tělu prospěšné látky a mají neutrální chuť, takže možností na ochucení nejrůznějším kořením a bylinkami je plno. Pečivo potřené sırem poklademe plátky rajčat, ředkviček, okurky salátové nebo kyselé, vajíčky, posypeme pažitkou, řeřichou nebo klíčky.

V případě sladké verze použijeme různé druhy ovoce. Vıborná je také kombinace sladké a slané chuti, třeba chléb tence namazanı máslem, pokladenı plátky hrušky a lehce posypanı nastrouhanım plísňovım sırem. Nejrůznější pomazánky v kombinaci se zeleninou či ovocem jsou jedním z ideálních řešení svačin pro děti i pro dospělé a jejich příprava je rychlá a snadná. Navíc řadu z nich lze nachystat už večer.

Vyvážená svačina v krabičce

Vyvážená svačina v krabičce

Recept

Střední

45 min

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.