Relax

Stopy ruského území v Praze. Jak vznikl rozlehlý areál ambasády na okraji Stromovky a co se tam nachází?

Stopy ruského území v Praze. Jak vznikl rozlehlý areál ambasády na okraji Stromovky a co se tam nachází?
18. května 2021 5:00Lidovky.cz > Relax > Design

V posledních tıdnech se v souvislosti s následky vıbuchu ve Vrběticích mluví o snižování stavů na ruské ambasádě v Praze. Pojďme si proto tuto instituci představit z architektonického hlediska.

Od narození bydlím v Bubenči asi dvě minuty pěšky od Královské obory neboli Stromovky. A také od rozlehlého areálu při jejím okraji, kde se od druhé světové války nachází velvyslanectví Ruské federace, dříve Sovětského svazu. Vevnitř jsem sice nikdy nebyl, ale osudy objektů, které tam stojí, mne samozřejmě jako historika moderní architektury zajímaly. Pojďme se na ně i na celı komplex podívat podrobněji.

Foto rizalit vily Friedricha Petschka (resp. Jiřího Poppera) od M. Spielmanna
Vysoká betonová zeď oddělující areál od Stromovky

Na pozemcích někdejší usedlosti Miseronka mezi Královskou oborou, Buštěhradskou drahou, dnešním náměstím Borise Němcova a Korunovační ulicí stojí dvě vily s velkımi zahradami – menší Blochova vila od Kotěrova žáka Adolfa Foehra a o něco mladší rozlehlá rezidence Friedricha Petschka (1890–1940). Ta byla v letech 1927–1930 pro známého člena podnikatelské rodiny ve stylu francouzského baroka postavena Maxem Spielmannem (1881–1970; viz též Orientace 22. února 2019), dvorním projektantem Petschků.