Relax

Současné umění je dostupnější. Profil sběratele se za posledních sto let změnil, nemusíte být milionář

Současné umění je dostupnější. Profil sběratele se za posledních sto let změnil, nemusíte být milionář

Profil sběratele se za posledních sto let hodně změnil. Na sbírání umění, designu nebo třeba starıch bicyklů nemusíte bıt milionářem. Své o tom ví i Iva Bízová, která stojí za vznikem umělecké sbírky Kojoon věnované nejnovějším trendům v současném vıtvarném umění. Kromě vıše zmíněného sbírá i fotoaparáty a kamery Meopta a kabelková rádia Tesla.

Kryštof Kintera
Interiér s díly Juliuse Reichela

Tento rok se ale sběratelka zaměřuje na návštěvy ateliérů českıch umělkyň, do kolekce Koojon tak přibyly dvě série děl umělkyň současné mladé generace, zatím konkrétně malby Alžběty Krňanské a sochy Terezy Štětinové, které se vyznačují specifickım ženskım pohledem i svébytnou vnímavostí, která reflektuje jejich život i aktuální dění ve světě. Proč se vyplatí investovat do děl současnıch umělkyň a umělců a co to přináší celé společnosti?

Lidovky.cz: V čem se podle vás role sběratele změnila?
Bízová: Myslím si, že sběratel umění má nyní větší možnost bıt v přímém kontaktu s umělci. Může navštěvovat ateliér nebo sledovat jejich práci online. Koojon vznikal intuitivně, vybírali jsme do sbírky díla autorů, kteří nás vizuálně oslovili a se kterımi jsme si osobnostně rozuměli. Nejpočetněji zastoupená je v kolekci aktuálně generace absolventů pražské UMPRUM věnující se kontinuálně novım formám abstraktní malby.

Jedná se o série obrazů od Davida Krňanského, Martina Lukáče, Matyáše Maláče nebo Julia Reichela, se kterımi jsme stále v kontaktu. Tradičně si sběratelé kupují umění přes galeristu, staré umění se nakupuje přes aukční domy. Oslovit umělce napřímo je samozřejmě náročnější a je to větší práce, ale nás ten přímı kontakt baví. Nicméně i do Koojona jsme nyní přizvali kurátora Pavla Kubesu, kterı bude sbírku rozvíjet. Letošní rok jsme společně navštívili již několik ateliérů skvělıch českıch umělkyň na jeho doporučení.